infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Co wybrać, laptop czy PC?

Od kiedy do powszechnego użytku wkroczyły przenośne komputery, wiele osób zastanawia się, czy zastąpić nimi swoje stacjonarne urządzenia. Wiele argumentów przemawia za takim rozwiązaniem, jednak trzeba pamiętać, że nie zawsze mniejsze i lżejsze oznacza lepsze. Są takie zadania, które zdecydowanie lepiej jest wykonywać na mocniejszych podzespołach, które można umieścić w obudowie tradycyjnego peceta. Co więc wybrać, laptop czy PC?

Do czego służy Ci komputer?

To podstawowe pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć. Innego sprzętu potrzebujesz, gdy jesteś pasjonatem gier, projektujesz grafiki, a innego, gdy wypełniasz tabelki i tworzysz prezentacje. Gdyby najkrócej odpowiedzieć na pytanie: laptop czy PC, po komputer stacjonarny powinny sięgnąć osoby wymagające. Czyli te, które tworzą zaawansowane treści typu: animacje, filmy, programiści, projektanci wszelkiej maści. Wykonując tego typu czynności z pewnością wiesz, że za jakiś czas będziesz mógł wymienić niektóre podzespoły, gdy przyjdzie taka konieczność. A to oznacza, że nie trzeba wymieniać całości. Warto podkreślić, że komputery stacjonarne mają z reguły lepszy system chłodzenia, posiada więcej portów i można do niego dołożyć kolejne dyski. Nie bez znaczenia jest też wielkość monitora, a nawet kilku, które możesz swobodnie podłączyć pod swój sprzęt. Wiele godzin pracy upływa znacznie przyjemniej, a przy tym jest to bezpieczniejsze dla oczu, gdy masz odpowiednio dopasowane gabaryty.

Laptop może mniej niż PC

W przypadku laptopa też oczywiście jest to możliwe, jednak z założenia komputery przenośne są… przenośne. A to oznacza, że produkuje się je jako lżejsze, ograniczając do minimum wielkość i pojemność podzespołów. Lepsze karty graficzne czy dźwiękowe fizycznie nie mogą być w nich umieszczone, co działa na korzyść komputerów stacjonarnych. Co więc wybrać? Laptop czy PC? Kupując komputer przenośny, potrzebujesz tylko jego, bez dodatkowej myszy, klawiatury i monitora. Twoje dane są lepiej zabezpieczone, szczególnie teraz, gdy nowe modele oferują czytnik linii papilarnych. Laptopa można też szybko zamknąć, co może się czasem przydać, gdy chcesz ukryć swoją pracę przed innymi.

Awaryjność

Nie bez znaczenia jest fakt, że w przypadku awarii pojedynczego podzespołu, o wiele łatwiej, szybciej i taniej można go wymienić w komputerze stacjonarnym. Można to zrobić nawet samodzielnie, jeśli oczywiście posiada się odpowiednią wiedzę. W przypadku laptopów nie jest tu już takie proste. Tutaj sprzęt trzeba oddać do serwisu na dłuższy czas, co uniemożliwia dalszą pracę. Jednak na korzyść laptopa działa jego bateria, która w przypadku odcięcia prądu pozwala zachować wszelkie dane. Jeśli przy komputerze stacjonarnym nie posiadasz odpowiedniego UPSa, mogą Cię czekać niemałe kłopoty. Co więc wybrać, laptop czy PC? Decyzję musisz podjąć sam, w oparciu o swój komfort i potrzeby.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl