infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Dysk SSD czy HDD? Poznaj podstawowe różnice

Dysk SSD czy HDD? Trudny wybór, prawda? Zazwyczaj przed tym dylematem stawiani jesteśmy podczas wyboru sprzętu do pracy lub rozrywki. Odpowiedź na to pytanie nie może być oczywista, ponieważ zależy w dużej mierze od Twoich preferencji. Dyski te łączy jedno – oba warianty służą do przechowywania danych. To podstawowe elementy każdego komputera. Czym się różnią? Który będzie dla Ciebie odpowiedniejszy? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

Jaki wpływ ma wybór dysku na pracę komputera?

Od rodzaju dysku zależy prędkość i płynność działania Twojego sprzętu. Szacuje się, że dyski SSD działają znacznie szybciej i zaleca się, by zapisywać na nich m.in. system operacyjny i najczęściej użytkowane aplikacje. Dlaczego? Ponieważ pliki zapisują się w pamięci w różnych komórkach jednocześnie. Niestety również te komórki z biegiem czasu zużywają się. W przypadku dysków HDD, jeśli plików nadpisujemy stosunkowo dużo, to prędkość ich odczytu będzie niższa. Dlatego też, jeśli korzystasz z dysku HDD, możesz zauważyć, że wraz z zapełnieniem pamięci komputer będzie działał wolniej i dłużej będzie się uruchamiał.

Dysk SSD czy HDD? Kilka słów o pojemności

Dyski HDD będą zdecydowanie pojemniejsze. Dlaczego? Jest to związane ze sposobem, w jaki przechowują dane. Na talerzach wewnątrz takiego dysku są umieszczone sekcje, na których przechowuje się dane. Dyski SSD natomiast działają na zasadzie pamięci flash – tak samo jak pendrive. Dane przechowywane są w komórkach. Nie jest niczym trudnym znaleźć dysk HDD o pojemności mierzonej w terabajtach. Dyski SSD takiej pojemności nie mają w żadnym wariancie.

Hybryda, czyli rozwiązanie problemu niezdecydowanych

Nie chcesz rezygnować z możliwości przechowywania w zasadzie nielimitowanych danych, a jednocześnie interesuje Cię nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu wydajność Twojego komputera wzniesie się na wyższy poziom? Jest na to sposób. Zastosowanie dysku SDD i HDD jednocześnie pozwoli Ci na połączenie tych funkcjonalności. Wystarczy połączyć oba dyski, a Twój komputer pozwoli Ci zapisywać pliki zarówno na dysku SSD, jak i HDD.

Wiesz już, czy zdecydować się na dysk SSD, czy HDD? Mamy nadzieję, że nasz tekst nieco ułatwił Ci podjęcie tej decyzji. Jeśli rozglądasz się za solidnym, a zarazem nowoczesnym dyskiem, sprawdź ofertę naszego sklepu. Znajdziesz w niej szeroki wybór sprzętu, który z pewnością bez problemu dopasujesz do swoich oczekiwań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl