infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Ile RAMu do gier? Sprawdź, jak zadbać o jakość rozgrywek!

RAM to pamięć wykonawcza, która dostarcza procesorowi danych do obliczeń, przez co ma wpływ na osiągi danego komputera. Jest to zatem bardzo istotny parametr dla gracza, gdyż oddziałuje on na jakość rozgrywek. Na rynku znaleźć można najróżniejsze modele pamięci, które różnią się od siebie parametrami. Ich dobór powinien być uzależniony od potrzeb użytkownika. W poniższym artykule skupimy się jednak na graczach i odpowiemy na pytanie, ile RAMu potrzeba do gier. Czytaj dalej i sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Na co wpływa pamięć RAM w grach?

Pamięć RAM wpływa na wydajność komputera, dlatego im wyższa, tym szybsza jest obsługa gier. Wysokie taktowanie MHz i niższe opóźnienia zapewniają lepszą płynność animacji. Jest to istotne zwłaszcza przy rozgrywkach, które posiadają bardzo wysokie wymagania. W ich wypadku różnice mogą być bowiem widoczne gołym okiem.

To właśnie dlatego bardziej rozbudowane gry wymagają większej pamięci RAM. Potrzeba przetwarzania ogromnej ilości danych wymusza, aby sprzęt posiadał lepsze parametry. W przeciwnym razie może dochodzić do doczytywania danych z dysku, a to z kolei może generować zacięcia. Ma to istotny wpływ na minimalne i średnie FPS. Aby zapewnić płynność i stabilność danej gry, potrzebujesz więc więcej RAM. Dzięki temu procesor będzie w stanie odczytać większą ilość danych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pamięci RAM?

Jest kilka elementów, na które warto zwracać uwagę przy wyborze pamięci RAM. Wymienić tutaj można przede wszystkim:

– typ pamięci – nowoczesne modele posiadają zazwyczaj pamięć DDR4 DIMM, nieco starsze DDR3 RAM lub nawet DDR2 RAM,

– pojemność – w podstawowej wersji wystarczy 8 GB, jeśli jednak zależy Ci na czymś lepszym, to wtedy warto rozważyć 16, 32, a nawet 64 GB,

– ilość modułów,

– częstotliwość pracy – im wyższa, tym lepiej,

– opóźnienie pracy – powinno być jak najniższe, przy czym zwróć uwagę na to, że moduły, które charakteryzują się dość wysokim taktowaniem, pracują zazwyczaj z wysokimi opóźnieniami.

Ile RAM-u do gier?

Ciężko jednoznacznie określić, ile RAM-u potrzeba do gier, gdyż wymagania nieustannie rosną. Śmiało można jednak stwierdzić, że im więcej, tym lepiej. Na ten moment wystarczające jest 8 GB RAM, a wszystkie modele sprzętu znajdujące się poniżej tej wartości, mają ograniczoną wydajność, co może spowalniać rozgrywkę.

Warto jednak myśleć przyszłościowo i zapewnić sobie odrobinę komfortu, stawiając na 16 GB. Za tą opcją przemawia przede wszystkim fakt, że na rynku nieustannie pojawiają się nowe produkcje, które są coraz bardziej rozbudowane. Może więc się okazać, że za jakiś czas Twoja pamięć nie będzie już wystarczająca. Takie rozwiązanie da Ci też możliwość jednoczesnego grania i obsługi innych zadań. Będziesz mógł przeglądać dużą ilość zakładek i swobodne oglądać filmy.

W przypadku, gdy masz tendencję do otwierania dużej ilości programów, tworzenia ambitnych projektów lub po prostu interesuje Cię streamowanie rozgrywek, powinieneś też rozważyć wybór 32 GB, a nawet i 64 GB.

Obecnie większość modeli pamięci RAM projektuje się głównie z myślą o graczach, dlatego mają one lepsze parametry pracy. W przypadku gdy zwykłe kości mają zegary rzędu 2133 MHz, 2400 MHz lub maksymalnie 2666 MHz, moduły DDR4 RAM osiągają 3200 MHz, 3600 MHz, 4000 MHz, a nawet i wyższe wartości.

Wiesz już, ile RAM-u do gier zapewni Ci komfortowe rozgrywki? Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci skompletować sprzęt, który w pełni odpowie na Twoje potrzeby. Jeśli szukasz komputera do gier lub podzespołów, które poprawią wydajność posiadanego przez Ciebie sprzętu, zapraszamy do naszego sklepu. Coś dla siebie z pewnością znajdą w nim wszyscy miłośnicy gamingu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl