Potrzebujesz sprawnego i wydajnego komputera? Szukasz nowoczesnych rozwiązań, które sprostają Twoim oczekiwaniom, ale Twój budżet jest ograniczony? Jeśli masz doświadczenie ze sprzętem elektronicznym, możesz zdecydować się na samodzielne złożenie komputera z zakupionych podzespołów. Co trzeba brać pod uwagę podczas szukania odpowiednich akcesoriów? Jak dobrać podzespoły do komputera? Przeczytaj ten artykuł, a rozwiejesz swoje wątpliwości!
Mózg każdego komputera — procesor
Głównym komponentem, który buduje Twój sprzęt, jest właśnie dobrej jakości procesor. Kluczowa jest oczywiście jego wydajność. Dlatego duże znaczenie ma to, jak będziesz użytkować komputer. Praca biurowa nie wymaga produktywnego procesora. W zupełności wystarczy model dwurdzeniowy, który ma wbudowany układ graficzny. Do bardziej skomplikowanych projektów lub oglądania filmów w jakości 4k przyda się już wersja czterordzeniowa. Jak dobrać podzespoły do komputera? Jest ich jeszcze trochę, czytaj dalej!
Karta graficzna ma znaczenie
Wybierając podzespoły do swojego komputera, miej na względzie typ karty graficznej. W niektórych przypadkach wystarczające są modele wbudowane w procesor. Taką alternatywę możesz zastosować, gdy korzystasz z komputera, operując jedynie pakietem Office. Komputery dla graczy i grafików muszą być wyposażone w bardziej zaawansowany sprzęt. Profesjonaliści zajmujący się obróbką zdjęć lub grafik 3D wybiorą warianty z wyższej półki, np. wersję Quadro.
Jak dobrać podzespoły do komputera? Uwzględnij pamięć RAM
Pamięć RAM to potencjał Twojego sprzętu, który warunkuje to, ile możesz zainstalować na nim programów czy gier. Parametry, które powinny Cię interesować to ilość RAM-u, taktowanie i opóźnienia. Do pracy biurowej wystarczą 4 GB, natomiast bardziej zaawansowane programy obciążają pamięć. Być może zajdzie konieczność zainstalowania dodatkowych 8 GB. Jeżeli ilość okaże się niewystarczająca, zawsze można zainstalować dodatkowe gigabajty. A Ty, jakiego RAM-u potrzebujesz?
Dysk SSD, czy może HDD?
Na twardym dysku zapisujemy wszystkie najistotniejsze pliki. Dodatkowe pole pamięciowe dla naszych komputerów — dyski SSD lub HDD, dają naprawdę wiele możliwości. Wydajna wersja SSD ADATA External SE800 zapewnia większy komfort pracy z komputerem. To zasługa nieprzeciętnej szybkości, jaką gwarantuje model. Wersja o pojemności 128 GB przyda Ci się podczas czynności biurowych. Zdecydowanie większy wariant nada się z kolei do gier czy ogólnej rozrywki. Alternatywą są dyski HDD, czyli klasyczne napędy o szczególnie dużej pojemności. Przykładem jest wersja Seagate IronWolf Pro, która mieści aż 256 GB.