infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jak podkręcić procesor w laptopie?

Jeśli Twój komputer działa zbyt wolno, wina może leżeć w procesorze. Warto jest go sprawdzić i w razie potrzeby podkręcić jego moc. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, to nie znaczy, że nie dasz sobie rady. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy, w jaki sposób możesz samodzielnie podkręcić procesor w swoim laptopie.

Procesor – jakie jest jego zadanie w komputerze?

Procesor jest mózgiem całego sprzętu komputerowego. Odpowiada za to, aby wszystkie jednostki i podzespoły w laptopie prawidłowo pracowały. Dodatkowo nieustannie pobiera dane z pamięci urządzenia, równocześnie je interpretując i analizując w taki sposób, aby móc wykonywać Twoje polecenia na ekranie.

Centralna jednostka obliczeniowa, bo tak inaczej nazywany jest procesor, działa na zasadzie obliczeń arytmetycznych. Ma także swoją tymczasową pamięć, w której przechowuje na jakiś czas wszelkie niezbędne mu dane. Przy tak intensywnej pracy, procesor może się przegrzać. Dlatego, aby działał prawidłowo, potrzebuje wsparcia chłodzenia, które utrzymuje jego temperaturę na optymalnym poziomie.

Jak podkręcić procesor w laptopie?

Odczuwasz, że Twój procesor ostatnio zwolnił i nie działa już tak sprawnie, jak kiedyś? Możesz spróbować go podkręcić. Dzięki temu na jakiś czas usprawnisz działanie laptopa.

Sprawdź komputer

By podkręcić procesor w laptopie, powinieneś upewnić się, czy jest sprawny. Użyj do tego odpowiedniego programu. Postaw na ten, który aktualnie jest najbardziej popularny w sieci. Wielu użytkowników dzieli się takimi informacjami na forach internetowych. Jednym z nich może być Intel XTU. W tym samym czasie musisz kontrolować temperaturę centralnej jednostki obliczeniowej. Do tego także przyda Ci się program – może to być Prime95.

Najpierw sprawdź, jaka jest temperatura procesora, kiedy jest włączony, ale nie wykonywana jest żadna praca – powinna być w normie, aby być bezpieczną dla sprzętu. Następnie zrób to samo, ale z obciążeniem, wykonując programem test obciążeniowy. Tutaj temperatura także powinna wynosić tyle, ile producent podaje za dopuszczalną. Jeśli wartości te są za wysokie, a komputer się przegrzewa, musisz poprawić chłodzenie i podkręcanie zostawić na później. Przy tej okazji wykonaj przegląd techniczny laptopa i czyszczenie.

Bezpiecznie podkręć procesor

Do podkręcenia procesora wykorzystaj program do ovelockingu CPU. Najpierw zwiększ taktowanie o 10 mHz. Wykonaj test obciążeniowy. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz jeszcze podnieść taktowanie. Natomiast jeśli pojawiają się tzw. blue screeny, możesz potrzebować większego napięcia – delikatnie je zwiększ, ale nie za dużo i znów zrób test. Przez cały ten czas kontroluj temperaturę procesora. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie – Twój sprzęt jest gotowy do pracy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl