infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jak podzielić dysk na partycje? Nie potrzebujesz do tego specjalisty informatyka!

Dzielenie dysku na partycje było szczególnie popularne w erze dysków HDD. Wtedy, z punktu widzenia zabezpieczeń takie rozwiązanie było niezwykle praktyczne. Podobnie jest jednak także w nowszych generacjach. Choć nie każdy to robi, warto podzielić dysk na partycje. Jak to zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta, a do wykonania zadania nie będzie potrzebna pomoc informatyka.

Dzielenie dysku na partycje - jak uporządkować podział?

Zwyczajowo dysk posiada dwie partycje. Pierwsza z nich zwana jest systemową, a na całej pozostałej pamięci instaluje się pozostałe pliki. Takie rozwiązanie daje duże bezpieczeństwo, bo w razie awarii, wirusa czy innej usterki można łatwo usunąć niepotrzebne pliki dzięki formatowaniu. Bardzo często użytkownicy trzymają część swojej bazy danych na zewnętrznych dyskach lub w chmurze. Pozwala to na zabezpieczenie plików, których nie da się w inny sposób odzyskać. Są to zwykle zdjęcia, ważne dokumenty lub zapisy z gier. Teoretycznie w tym celu można wydzielić kolejną partycję. Jednak lepiej trzymać je na zewnętrznym źródle pamięci, albo nawet na dwóch równolegle.

Jak podzielić dysk na partycje?

W najpopularniejszym teraz systemie operacyjnym, czyli w Windows 10 tworzenie partycji jest naprawdę proste. Wystarczy kliknąć z menu przycisk zarządzanie dyskami, a następnie wybrać dysk, z którego chcemy wydzielić partycję. Kolejny krok to zmniejszenie pojemności - dzięki temu stworzysz wolne miejsce, które będziesz mógł przypisać do nowej. Kolejnym działaniem będzie wciśnięcie prawego klawisza myszy na nie przydzieloną pamięć w celu wygenerowania nowego woluminu prostego. Potem wystarczy przeklikać się przez kreator i gotowe.

Tworzenie partycji podczas instalacji systemu

Dysk można podzielić na partycję podczas instalacji systemu. W pewnym momencie instalator zapyta cię, gdzie chcesz zainstalować system. W tym oknie będziesz mógł także podzielić pamięć na części. Musisz jednak pamiętać, że jeśli posiadasz ważne dane na dysku, zostaną one utracone. Przed tą operacją przenieś je na dysk zewnętrzny. Teraz możesz wybrać istniejącą partycję i ją usunąć. To sprawi, że masz niezagospodarowane miejsce, z którego możesz wykreować wolumin. W tym celu kliknij na nowy i określ jego pojemność i ilość. Tak utworzony nowy segment będzie widoczny po zakończeniu procesu tworzenia nowego systemu operacyjnego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl