infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jak przyspieszyć komputer? Sprawdzone sposoby

W ostatnim czasie, szczególnie podczas pandemii, spędzamy zdecydowanie więcej czasu siedząc przy biurku. Nasze domowe sprzęty często nie były przygotowane na tak intensywną eksploatację i z czasem mogą odmawiać posłuszeństwa. Zwłaszcza teraz możesz sobie zadawać pytanie - jak przyspieszyć komputer? Jako, że jest to bardzo rozbudowane urządzenie, sposobów na to znajdziemy także co najmniej kilka.

Zanim przyspieszysz komputer, zdiagnozuj problem - jak się za to zabrać?

Komputer, który chcesz przyspieszyć, może wolno działać z wielu powodów. Najczęstszą przyczyną jest oprogramowanie działające w tle. Żeby sprawdzić listę procesów, które uruchamiają się automatycznie, warto zajrzeć do managera zadań i wyłączyć niepotrzebne aktualizacje i aplikacje. Do tego celu możesz użyć także specjalnego programu, często taką opcję posiadają także antywirusy. Powolny sprzęt może być również po prostu zakurzony. To będzie przyczyną przegrzewania. Nierzadko spotkasz się z problemami natury technicznej. Laptopy i stacjonarki, tak samo jak każda inna elektronika, wraz z wiekiem traci swoje parametry. Jak się więc uporać z tymi wyzwaniami?

Przeciążone procesy - jak oczyścić komputer ze zbędnego oprogramowania

Po pierwsze, żeby przyspieszyć swój komputer, powinieneś go regularnie wyłączać. To pozwala w naturalny sposób oczyścić pamięć RAM. Warto rozejrzeć się za narzędziami, które wskażą, które aplikacje są zbyteczne i włączają się automatycznie w tle. Możesz to zrobić ręcznie, ale tak jak pisaliśmy powyżej, może to zająć sporo czasu, bo trzeba przejść przez wszystkie procesy w managerze zadań.

Kurz - wróg wszystkich komputerów

Jednym z największych problemów, z jakimi możesz się spotkać, jest kurz na podzespołach twojego urządzenia. Żeby przyspieszyć komputer, wystarczy go porządnie przedmuchać sprężonym powietrzem. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, otoczone takimi drobinami układy scalone błyskawicznie się przegrzewają i system automatycznie zmniejsza ich moc. Dzięki temu unikasz awarii. Jednocześnie szybkość działania pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli nie masz sprężonego powietrza, możesz użyć odkurzacza. Pamiętaj jednak, żeby te czynności wykonywać ostrożnie.

Starość nie radość, młodość nie wieczność - wiek także nie służy komputerom

Kolejnym powodem, dla którego będziesz chciał przyspieszyć swój komputer, może być jego wiek. Z każdym włączeniem, godziną użytkowania czy nagłym odcięciem prądu możesz doprowadzać do mikro awarii. Pojedynczo są one absolutnie niezauważalne. Jednak z czasem stają się poważne i wyraźnie odbijają się na szybkości działania. Jedynym, co możesz zrobić, to troszczyć się o sprzęt, unikać niebezpiecznych sytuacji i odkładać na nowe podzespoły.

Technika się rozwija, a twój komputer się zatrzymał - czasem warto coś zmienić

Warto od czasu do czasu wymienić istotny podzespół w swoim komputerze, by znacząco przyspieszyć jego działanie. Nowy dysk twardy, dodatkowa kość ram czy wyższy model karty grafiki. To wszystko znacząco poprawia działanie twojego sprzętu. Pamiętaj, nowe oprogramowanie jest lepsze, ale bardzo często wymaga lepszych podzespołów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl