infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jak przyspieszyć komputer? Sprawdzone sposoby na optymalizację sprzętu

Komputery to jedne z bardziej eksploatowanych urządzeń, jakie posiadamy. Bywa, że mimo zaawansowanych technologii i one nie nadążają za naszymi potrzebami, zwalniając tempo swojej pracy. Jak przyspieszyć komputer, żeby działał na tyle sprawnie, jak kiedyś? Pomysłów jest kilka.

Po pierwsze „wyłącz”

Większość porad, z których można się dowiedzieć, jak przyspieszyć komputer, zawiera słowo „wyłącz". Rzeczywiście, optymalizacja komputera z Windows to między innymi przegląd wszystkich aplikacji i funkcji, które mogą spowalniać urządzenie. Warto odwiedzić Panel Sterowania, Programy, Programy i funkcje i sprawdzić, jakie aplikacje są dostępne na naszym sprzęcie. Te, które nie są używane, można bez sentymentu odinstalować. Wszystkie zmiany muszą być zakończone restartem komputera. Przy porządkach warto przyjrzeć się każdej ikonce. Niektóre z nich to pakiety sterowników i aplikacje, które umożliwiają obsługę komputera, na przykład urządzeń peryferyjnych.

Jak przyspieszyć komputer przez skanowanie

Jeśli komputer działał sprawnie i system operacyjny nagle spowolnił, warto sprawdzić, czy nie jest to efekt wirusa lub niechcianego oprogramowania. W tym celu należy urządzenie przeskanować. Program antywirusowy powinien wykrywać zagrożenia na bieżąco. Niechciane oprogramowania także potrafią spowolnić pracę urządzenia. Bardzo często użytkownik komputera nie ma o tym pojęcia, ponieważ programy działają w tle, korzystając z zasobów urządzenia. Najprościej działać wtedy, gdy na pulpicie pojawi się nowa ikonka. Oznacza, że zainstalował się program, którego wcześniej nie było. Bywa, że jest to symbol innej wyszukiwarki, która może prowadzić do zainfekowanych stron.

Porządki przy autostarcie

Programy komputerowe mają funkcję uruchomienia ich przy stracie komputera. Funkcja autostart uruchamia się zaraz po zalogowaniu. To duże ułatwienie dla użytkowników, jednak może znacznie spowalniać pracę domowego komputera. Warto wyszukać odpowiedni folder i sprawdzić, który program działa w ten sposób. O tym, jak przyspieszyć komputer wiedzą także pracownicy sklepów komputerowych, jak Catom. To cenne źródło wiedzy, dlatego kupując sprzęt w konkretnym miejscu, warto korzystać z doświadczenia osób, działających w branży od lat.

Spowalniający komputer z pewnością wymaga tego, aby mu się przyjrzeć. Przy tej okazji dobrze jest także sprawdzić zawartość dysku. Jeśli jest przepełniony, również może to wpłynąć na pracę urządzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl