Laptop, czyli przenośny komputer, jest dla wielu osób narzędziem codziennej pracy. Jeśli tu trafiłeś, to prawdopodobnie jest on również bardzo ważny dla Ciebie. By służył Ci jak najdłużej i się nie przegrzewał, należy o niego odpowiednio zadbać. Pamiętaj, że w przypadku osiągnięcia przez niego zbyt wysokiej temperatury, musisz właściwie zareagować. Jak schłodzić laptopa? Zapraszamy do dalszej lektury tego tekstu. Postaramy się w wyczerpujący sposób odpowiedzieć Ci na to pytanie.
Dlaczego laptop się przegrzewa?
Dlaczego w ogóle czasami dochodzi do przegrzewania się laptopa? Podobnie jak komputery stacjonarne, laptopy składają się z bardzo wielu komponentów. Podczas pracy urządzenia pracują również one. Niektóre czynności, które wykonujesz na laptopie, wymagają od poszczególnych elementów wewnątrz obudowy wytężonej pracy. Skutkuje ona podnoszeniem się ich temperatury. Szczególnie odczuwalne może to być podczas dłuższych sesji spędzonych np. na graniu. Innym powodem przegrzania może być brak dostępu powietrza do wnętrza laptopa. Urządzenie często nagrzewa się, gdy korzystasz z niego, leżąc w łóżku. Znajduje się ono na pościeli, a podzespoły są wtedy praktycznie odcięte od powietrza. Jak schłodzić laptopa i zapobiec jego nagrzewaniu się?
Chcesz zapobiec przegrzewaniu się laptopa? Umiejętnie wybierz model
Nie zawsze będziesz w stanie zapobiec przegrzewaniu się Twojego laptopa. Choćby wtedy, gdy obowiązki sprawią, że laptop będzie Ci potrzebny do wielu godzin nieprzerwanej pracy – część elementów może z tego powodu złapać zbyt wysoką temperaturę. Możesz jednak znacząco ograniczyć ryzyko pojawiania się takich sytuacji, a kluczową decyzję musisz podjąć… już w sklepie. Chodzi o to, że jak każdy sprzęt elektroniczny, laptopy posiadają swoją specyfikację. Warto więc wybrać model, który będzie zaprojektowany w taki sposób, by możliwie jak najbardziej odpowiadać Twoim potrzebom. Jeśli jesteś typem gracza – zainwestuj w sprzęt wyposażony w podzespoły przygotowane do długich rozgrywek w świecie online. Jeśli z kolei komputer służy Ci raczej do wykonywania pracy – tworzenia dokumentów czy prezentacji lub edycji zdjęć – potrzebny będzie Ci zupełnie inny typ laptopa.
Jak schłodzić laptopa? Najlepsze metody
By zapobiec nagrzewaniu się laptopa poprzez brak dostępu do powietrza, możesz zainwestować w specjalną podkładkę chłodzącą. Sprawi ona, że dolna część obudowy nie będzie przylegać bezpośrednio do biurka czy np. pościeli łóżka. Ponadto takie podstawki są często wyposażone w dodatkowy wentylator, który bezpośrednio chłodzi całe urządzenie.
Jeśli kłopoty z przegrzewaniem się laptopa pojawiły się u Ciebie po jakimś czasie, to znaczy, że może być to kwestia zakurzonego wnętrza urządzenia. Jeśli jesteś w stanie zrobić to samemu – rozkręć obudowę przenośnego komputera i usuń z niego kurz. Najlepiej zrobić to przy pomocy sprężonego powietrza – dzięki niemu szybko odkurzysz odpowiednie podzespoły bez konieczności ich dotykania. Zwróć uwagę przede wszystkim na wentylator. To on odpowiada za chłodzenie Twojego komputera, dlatego musi pracować swobodnie.
Jeśli jednak nie czujesz się zbyt pewnie ze śrubokrętem w ręku, zainwestuj niewielką kwotę i zleć wyczyszczenie wnętrza komputera specjaliście. Taki proces nie jest zbyt kosztowny. Bez problemu znajdziesz serwis, w którym fachowcy kompleksowo zajmą się tym tematem za naprawdę niewielką opłatą. Pamiętaj, że nieumiejętne podejście do tego procesu może skończyć się trwałym uszkodzeniem któregoś z elementów laptopa. Wtedy koszty wzrosną nieporównywalnie.
Wymiana pasty chłodzącej – warto o tym pamiętać
Jak jeszcze możesz schłodzić laptopa? Z pewnością pomoże w tym wymiana pasty termoprzewodzącej. Jest ona odpowiedzialna za utrzymanie w miarę normalnej temperatury mocno nagrzewających się komponentów. Niestety, po jakimś czasie wysycha i trzeba ją usunąć oraz zamienić na nową. Podobnie jak w przypadku ręcznego usuwania kurzu, możesz wykonać ten proces samodzielnie. Pastę należy jednak usunąć bardzo umiejętnie i tylko osoby naprawdę “siedzące” w świecie elektroniki potrafią to zrobić tak, jak trzeba. Koszt wymiany pasty w fachowym serwisie również nie jest zbyt wysoki. Szczególnie, w porównaniu do kosztów naprawy komputera po uszkodzeniu związanym z nadmiernym przegrzaniem się którejś z jego części. Warto więc rozważyć wizytę u kogoś, kto świadczy tego typu usługi.
Jak schłodzić laptopa? Zadbaj o swój sprzęt
Jak widzisz, istnieje kilka całkiem skutecznych metod na schłodzenie laptopa. Przede wszystkim jednak, jeśli chcesz, by służył Ci on przez wiele lat – musisz o niego zadbać. Gdy osiąga zbyt wysoką temperaturę – reaguj. Regularnie czyść jego wnętrze i wymieniaj pastę termiczną. Jeśli nie potrafisz tego zrobić – nie wahaj się i skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Koszt takiej usługi będzie znacznie niższy niż koszt naprawy lub wymiany uszkodzonej części. Gdy tylko możesz, używaj laptopa przy pomocy specjalnej podkładki i daj w ten sposób jego podstawie dostęp do powietrza. Wtedy będziesz mieć pewność, że zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy, by przedłużyć jego żywot.