Znajomość modelu płyty głównej to jedna z tych informacji, która może ci się przydać. Zwłaszcza jeżeli myślisz o rozbudowie komputera lub wymianie jakiegoś podzespołu. Jak sprawdzić jaką mam płytę główną? Czy w tym celu zawsze trzeba demontować obudowę? Oto kilka cennych wskazówek.
Sprawdź dokumenty zakupu
Jak sprawdzić jaką mam płytę główną? Gdzie szukać potrzebnych danych? Wszystkie informacje dotyczące zarówno płyty głównej, procesora oraz innych podzespołów na pewno znajdują się w dokumentach, które otrzymałeś podczas zakupu. Uważnie je przeczytaj. Tak ważne papiery warto zawsze trzymać w jednym miejscu. Dzięki nim łatwo i szybko odnajdziesz potrzebne dane. Tylko wtedy masz pewność, że podajesz właściwy rodzaj płyty głównej. To bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy chcesz rozbudować swój komputer.
Wyszukaj tę informację na swoim komputerze
Parametry techniczne komputera możesz znaleźć bezpośrednio na urządzeniu. Jak sprawdzić jaką mam płytę główną? Skorzystaj ze skrótu klawiszowego START + R. W ten sposób otworzysz okno uruchamianie. Wpisz w nie: Msinfo36, a następnie kliknij OK. Dzięki temu otworzysz kolejne okno o nazwie informacje o systemie. Znajdziesz tam wiele danych na temat modelu twojego sprzętu. Interesujące cię parametry odszukasz w wierszach o nazwie: Model płyty głównej oraz Nazwa płyty głównej. Możesz je spisać na kartkę lub wykonać zrzut ekranu i zapisać np. w dowolnym dokumencie tekstowym.
Szybko dowiedz się jaką masz płytę główną
Jak sprawdzić jaką mam płytę główną? Zależy ci na czasie? Nie wiesz, gdzie podziały się dokumenty zakupu? Możesz szybko znaleźć potrzebne informacje. Ponownie użyj znanego ci już skrótu klawiszowego START+R. Teraz także na ekranie zobaczysz okienko o nazwie uruchamianie. W dedykowane pole wpisz następujące litery: cmd i kliknij OK. Teraz otworzy ci się kolejne okno, tym razem wiersza polecenia. Tutaj musisz zamieścić: systemifno. Poniżej wyświetli ci się: System Manufacturer i System Model. To właśnie interesujące cię informacje o płycie głównej.
Znajdź potrzebne dane bezpośrednio na płycie głównej
Oto kolejny sposób jak sprawdzić jaką mam płytę główną. Wyłącz komputer i odłącz go od prądu (upewnij się koniecznie, że sprzęt nie ma dostępu do zasilania, dzięki temu chronisz zarówno siebie jak i komputer). Następnie odkręć boczną część obudowy. Poszukaj naklejki z kodem kreskowym oraz numerem seryjnym, w tym samym miejscu powinna znajdować się nazwa płyty głównej. Tutaj także możesz ją zapisać na kartce lub zrobić zdjęcie telefonem. Na koniec zamontuj odkręcony wcześniej element obudowy.