infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jak sprawdzić parametry komputera z systemem Windows?

Domowe komputery mają dla nas coraz mniej tajemnic. Wiemy, jak się nimi posługiwać i co konkretnie dają nam nowoczesne technologie. Bywają jednak sytuacje, w których przyda się bardziej szczegółowa wiedza, na przykład jak sprawdzić parametry komputera.

Poznać możliwości swojego komputera

Przeciętny użytkownik laptopa lub komputera stacjonarnego interesuje się parametrami urządzenia głównie wtedy, gdy zamierza je kupić lub zainstalować grę. Z czasem ciekawość na temat danych technicznych maleje a wręcz zanika. Ponieważ nie są to informacje niezbędne do codziennego funkcjonowania, bagatelizujemy zagadnienie, jak sprawdzić parametry komputera. Do czego przydaje się taka wiedza? Definiowanie podstawowych parametrów urządzenia koncentruje się na kilku elementach. To od nich jest uzależniona szybkość pracy urządzenia, jego pamięć, jakości obrazu i dźwięku. Warto więc wiedzieć, jakie możliwości kryje w sobie procesor, karta graficzna, pamięć ram, płyta główna, oraz dyski.

Jak sprawdzić parametry komputera stacjonarnego?

Wiedząc, jaki potencjał drzemie w domowym komputerze, łatwiej go wykorzystać. Co więcej, w przypadku ewentualnych nieprawidłowości szybciej dokona się wstępnej analizy przyczyny występujących problemów. Jeśli sytuacja tego wymaga, można w każdej chwili zakupić element, który usprawni działanie naszego sprzętu. W sklepie Catom dostępne są podzespoły do wielu modeli komputerów. Wystarczy znać parametry techniczne, aby zamówić odpowiedni element. Informacje o parametrach podaje zwykle system operacyjny. W zależności od programu można znaleźć łatwą ścieżkę dostępu do pożądanych informacji, czyli parametrów podzespołów komputera.

Sprawdzanie przy pomocy programów zewnętrznych

Jak sprawdzić parametry komputera bez konieczności doszukiwania się ich w systemie operacyjnym? Wystarczy korzystać ze specjalnych programów, które należy najpierw zainstalować. Niektóre z nich pokazują dodatkowe informacje jak temperatura komputera, czy też testowanie szybkości pracy pamięci. Standardowo programy mają kilka zakładek. Najważniejsza z nich zawiera informacje o procesorze głównym. Kolejne to dane o pamięci podręcznej cache, płycie głównej, karcie graficznej. Są także parametry pracy pamięci RAM. Podstawowe parametry można odnaleźć także korzystając z popularnego programu, wyszukującego wirusy oraz śmieci w sprzęcie komputerowym.

Warto wiedzieć, że część z programów zewnętrznych, badających parametry komputera, jest darmowa. Inne występują w kilku wersjach, podstawowej i rozszerzonej, która jest płatna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl