infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jak sprawdzić temperaturę procesora w domu?

Jeśli lubisz dbać o każdy sprzęt elektroniczny, który należy do Ciebie, z pewnością zależy Ci na dużej wydajności i unikaniu uszkodzeń. Boisz się przegrzania procesora? Sporo informacji na temat przegrzewających się procesorów pojawia się w różnych miejscach w internecie. Przeciążenie tzw. CPU jest możliwe, gdy zastosujesz dodatkowe elementy w swoim komputerze, które wykraczają poza fabryczną specyfikację. 

Gdy korzystasz wyłącznie z tego, co zaproponował producent laptopa lub komputera stacjonarnego szanse na przegrzanie układu są bardzo niewielkie. Obecnie komputery mają systemy zabezpieczeń, przez co monitorują one wiele parametrów jednocześnie i w sytuacji zagrożenia uszkodzeniem, podejmują odpowiednie działania, aby temu zapobiec.

Jednak jak sprawdzić temperaturę procesora? Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko działa, jak należy, masz do dyspozycji kilka metod weryfikacji, które wykonasz w domu.

 

Jak sprawdzić temperaturę procesora przy pomocy komputera?

Jeszcze kilka lat temu temperatura pracy procesora miała duże znaczenie. Współcześnie producenci oprogramowania uznali, że dokładna wartość pracy roboczej CPU jest użytkownikowi zbędna. Dlatego w komputerze wyposażonym w Windowsa 10 nie znajdziemy takich parametrów bez zainstalowania oprogramowania, które takie czynniki zbada. Prowizorycznym rozwiązaniem jest odczyt wskazań w BIOS. Jak sprawdzić temperaturę procesora w ten sposób? Po pierwsze, trzeba uruchomić ten rodzaj sterowania komputerem. Z reguły do jego uruchomienia używa się odpowiedniej kombinacji klawiszy. Najczęściej jest to przycisk Delete. Należy go nacisnąć w trakcie pojawienia się loga producenta komputera.

Po otrzymaniu dostępu do BIOS-a trzeba wyszukać informację - current CPU Temperature lub CPU Temperature. Wtedy zobaczysz temperaturę procesora w trybie podstawowym, gdy nie jest on poddany obciążeniu. Jeśli na tym poziomie pracy jest wszystko w porządku, to masz pierwszy dobry sygnał. Niestety, tylko takie dane otrzymasz przy pomocy BIOS-a.

Do analizowania większej liczby danych potrzebne są specjalne programy. Po wpisaniu w wyszukiwarce, jak sprawdzić temperaturę procesora, znajdziesz szereg rekomendowanych akcesoriów.

 

Temperatura procesora ma znaczenie

Choć przegrzanie procesora w komputerach zakupionych w sklepie jest dużo trudniejsze niż wcześniej, nadal jest możliwe. Trzeba być tego świadomym, dlatego monitorowanie zachowań komputera ma duże znaczenie. Jeśli wentylatory chodzą głośniej, spada wydajność komputera, to są pierwsze objawy wzrostu temperatury procesora. Na pewno w utrzymaniu dobrej kondycji Twojego sprzętu, pomoże regularny serwis. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko działa we właściwy sposób, oddaj swój komputer do ekspertów. Oni wiedzą jak sprawdzić temperaturę procesora i zadbają o inne ważne podzespoły całego układu, żebyś mógł cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem przez lata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl