infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jak wybrać dobry laptop do nauki zdalnej?

Edukacja zdalna jest wyzwaniem, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Aby jak najbardziej usprawnić pracę, potrzeba odpowiedniego sprzętu. Dobry laptop do nauki zdalnej powinien przede wszystkim mieć odpowiedni ekran oraz mieć wbudowany mikrofon, kamerę oraz głośniki - wszystko po to, by umożliwić uczestnictwo w e-lekcjach. Jaki zatem model dla ucznia, studenta lub nauczyciela warto wybrać? Przygotowaliśmy dla ciebie kilka przydatnych wskazówek! Sprawdź, jakie są najważniejsze cechy laptopa idealnego do edukacji zdalnej.

Na co obowiązkowo zwrócić uwagę?

W obecnych czasach dobry laptop jest dla ucznia niezbędny. Nie można w pełni korzystać z edukacji zdalnej, jeśli sprzęt którego się używa jest wadliwy i utrudnia lub wręcz uniemożliwia uczestnictwo w zajęciach online. Warto więc wybrać taki komputer, który będzie spełniać przynajmniej podstawowe wymagania.

Jedną z pierwszych cech, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu dla ucznia, jest dobry wyświetlacz. Taki, który nie będzie męczył wzroku. Również wielkość ekranu będzie miała znaczenie. Laptop nie musi być jednak spory. Sprzęt o ekranie 15,6 cala to zupełnie wystarczający wybór. Dla dziecka lub użytkowników, którzy często są w ruchu, dobrą opcją okaże się także laptop 14-calowy. Będzie dużo bardziej poręczny i lżejszy, dzięki czemu nie będzie obciążał użytkownika.

Kolejnym wartym uwagi kryterium przy wyborze dobrego laptopa do nauki zdalnej jest obecność mikrofonu i kamery internetowej. Choć kamera sama w sobie nie zawsze jest obowiązkowa i uczniowie mogą ją czasem wyłączyć, tak mikrofon jest niezbędny. Nauczyciele często proszą uczniów o odpowiedź lub sprawdzają obecność. Bez mikrofonu uczestnictwo w e-lekcjach jest niemożliwe.

Czym powinien wyróżniać się dobry laptop do nauki zdalnej?

Szybki oraz pojemny dysk twardy to podstawa. Zarówno uczniowie i nauczyciele będą potrzebować sporo miejsca na przechowywanie niezbędnych do nauki danych. Im większa pojemność dysku, tym więcej niezbędnych programów, plików i zadań można na nim zapisać. Wyróżniamy dwa rodzaje dysków, które instalowane są w laptopach. Są to tradycyjne dyski HDD oraz dyski SSD. Dyski talerzowe (HDD) są znacznie tańsze i oferują większą pojemność. Mają jednak również wady. Taki dysk okazuje się wolniejszy w praktyce i jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Ten drugi z kolei działa szybciej. Dzięki temu laptop z wbudowanym dyskiem SSD działa płynniej i szybciej się uruchamia.

Cecha kluczowa - odpowiedni procesor

Przed zakupem laptopa do nauki zdalnej trzeba sprawdzić jego parametry. Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musisz kierować się przy jego wyborze, jest odpowiedni procesor. To on będzie miał kluczowy wpływ na wydajność sprzętu oraz jego ogólne możliwości. Od jego wyboru zależeć będzie to, do czego ostatecznie będziesz mógł wykorzystać laptopa.

Prostym zadaniom zdecydowanie stawi czoła procesor dwurdzeniowy. Wystarczy do uruchomienia podstawowych aplikacji, programów i swobodnego przeglądania internetu. Ogromną zaletą takich laptopów jest zdecydowanie niższa cena. Bardzo popularnym przykładem takiego procesora są starsze wersje Intel Core i3.

Jeśli zależy ci na laptopie uniwersalnym, który sprawdzi się zarówno w trakcie nauki, jak i podczas gry, warto zainwestować w procesor nowszej generacji. Taki laptop z pewnością posłuży ci przez dłuższy czas. Procesor Intel Core siódmej lub ósmej generacji sprawdzi się tutaj doskonale. Rozpoznasz go po pierwszej cyfrze w nazwie procesora (np. Intel Core i3 7100 - siódma generacja, Intel Core i3 8100 - ósma generacja). Warty uwagi jest także laptop z procesorem AMD Ryzen. Jest on równie wydajny, zwłaszcza przy grach.

Laptop do najbardziej zaawansowanych zadań lub nawet zastosowań profesjonalnych będzie potrzebował lepszego procesora. Do wymagających programów i gier warto wybrać sprzęt z procesorem w wersji i5 lub i7. Z pewnością sprawdzi się u studentów, zwłaszcza kierunków technicznych lub informatycznych.

Pamiętaj, że wydajny procesor pozwoli na sprawne korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie, a podczas e-lekcji często się to przydaje.

Solidny laptop do nauki zdalnej

Głównym wyznacznikiem dobrego laptopa do nauki zdalnej z pewnością są wspomniane wcześniej odpowiednie parametry i wyposażenie. Nie można jednak zapominać o jakości kupowanego laptopa. Bez względu na to, czy szukasz komputera dla młodszego ucznia, studenta czy nauczyciela, musi być wytrzymały. Mając możliwość zdalnej nauki, można uczyć się dosłownie wszędzie (o ile pozwoli na to dostęp do internetu). Wybrany przez ciebie laptop powinien być łatwy w przenoszeniu. Solidne wykonanie to równie ważna cecha dobrego laptopa. Podczas transportu zapewnisz mu dodatkową ochronę odpowiednio przechowując sprzęt np. w przeznaczonym do tego plecaku lub torbie.

Pamiętaj także, że jeśli mowa o młodszym użytkowniku, warto wybrać urządzenie, które nie okaże się zbyt ciężkie. Wtedy sytuację uratuje mniejszy, równie sprawny model.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl