infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jaka karta graficzna do gier sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Karta graficzna jest jednym z najważniejszych elementów komputera do gier. To właśnie ona odpowiada za generowanie obrazów do wyświetlania na urządzeniu wyjściowym, jakim jest monitor. Decyduje więc o płynności animacji i dobrej jakości obrazu. To znacząco wpływa na komfort gry – oddziałuje bowiem na jakość rozgrywki, rozdzielczość oraz ustawienia detali. Na rynku znaleźć można naprawdę wiele różnych modeli kart graficznych, które różnią się między sobą nie tylko ceną, ale również możliwościami i wydajnością. Na co więc w szczególności powinieneś zwracać uwagę? W poniższym artykule podpowiadamy, jaka karta graficzna do gier sprawdzi się najlepiej.

Karta graficzna zintegrowana z procesorem czy oddzielny układ graficzny?

Jaka powinna być karta graficzna do gier? Przede wszystkim dobra i wydajna. O jej specyfikacji w pierwszej kolejności decyduje jednak rodzaj gier i wymagania, jakie posiadają. Te najprostsze i starsze nie są zbyt wymagające, dlatego w ich przypadku poradzi sobie nawet karta graficzna zintegrowana z procesorem. Nieco inaczej sprawa ma się w sytuacji, gdy chodzi o bardziej skomplikowane gry. Te zazwyczaj potrzebują oddzielnego układu graficznego. Najlepszym wyborem są przede wszystkim dedykowane karty graficzne Nvidia i AMD. Zasada jest prosta: im droższa, tym bardziej wydajna. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas wyboru karty graficznej.

Jaka karta graficzna do gier będzie dobrym wyborem?

Wybierając kartę graficzną do gier, warto kierować się jej parametrami. Najważniejsze to przede wszystkim rozdzielczość oraz częstotliwość odświeżania.

Czynniki te określają, ile pikseli zostało użytych do wyświetlania obrazu, a także jaka jest częstotliwość przerysowań obrazu w ciągu jednej sekundy. Mają zatem ogromny wpływ na jakość wyświetlania, a tym samym komfort użytkownika.

Warto też bliżej przyjrzeć się:

– GPU – jest to wyspecjalizowany procesor, który służy do wykonywania obliczeń graficznych; jest bardzo ważny, gdyż decyduje o osiągach w grach,

– taktowaniu rdzenia – im wyższe, tym lepiej,

– ilości i rodzaju pamięci RAM – wpływa ona na rozdzielczość, poziom detali i efektów; w przypadku mało wymagających rozgrywek wystarczy Ci 4GB, lecz żeby grać na wysokich ustawieniach graficznych, wybierz co najmniej 8GB,

– możliwości podkręcania, czyli OC – jest to opcja dla bardziej zaawansowanych, pozwala zwiększyć taktowanie chipsetu, a także pamięć RAM, co przekłada się na zwiększenie wydajności karty.

Jaka karta graficzna do gier VR?

Coraz większą popularnością cieszą się gry w wirtualnej rzeczywistości VR. W ich wypadku karta graficzna jest naprawdę bardzo ważna, gdyż jej moc wpływa na płynność projekcji. Warto więc zadbać o komfort grania i postawić na mocniejsze modele, dzięki którym uzyskasz najwyższą rozdzielczość oraz pozbędziesz się defektów, smużenia i opóźnień. Zwróć uwagę na wydajność GPU, no i przede wszystkim – obecność niezbędnych portów.

Budowa karty graficznej do gier

Okazuje się, że budowa karty graficznej ma także dość duże znaczenie, gdyż może mieć przełożenie na jej działanie. Zaleca się przede wszystkim, aby ten komponent był cichy i chłodny. Większość kart gamingowych posiada więc układ półpasywny, w przypadku którego wentylatory zaczynają wtłaczać powietrze do żeber radiatora dopiero wtedy, gdy temperatura układu przekroczy określoną wartość. Poszczególne karty graficzne różnią się od siebie liczbą wentylatorów. Zależna jest ona od modelu GPU, jednak zazwyczaj są to 2 lub 3. Nie ich ilość jest jednak najważniejsza, tylko kształt, jakość i średnica. Przykładowo, im więcej łopatek, tym ciszej.

Wiesz już, jaka powinna być karta graficzna do gier, jednak pamiętaj, że na finalną liczbę klatek na sekundę wpływają wszystkie komponenty komputera. Warto więc zadbać o to, aby doskonale ze sobą współgrały. Jeśli szukasz podzespołów, które pozwolą Ci skompletować idealny komputer dla gracza, zapraszamy do naszego sklepu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl