infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jaki dysk HDD wybrać do laptopa? Skorzystaj z naszych podpowiedzi

Decydując się na zmianę dysku w swoim laptopie, do wyboru masz szereg różnorodnych opcji. Która z nich będzie odpowiednia dla Twoich potrzeb? Właściwe dopasowanie tego podzespołu ma kluczowe znaczenie dla pracy komputera, dlatego też chcemy ułatwić Ci jego dobór. W dzisiejszym wpisie skupiliśmy się na dysku HDD, który niezmiennie stanowi bardzo popularne rozwiązanie. Poniżej odpowiemy m.in. na pytanie o to, jaki dysk HDD wybrać do laptopa, aby cieszyć się jego sprawnym działaniem, a jednocześnie zyskać odpowiednią ilość miejsca.

Dysk a praca laptopa – dlaczego jego wybór ma znaczenie?

Laptopy to urządzenia, które coraz częściej zastępują popularne niegdyś jednostki PC. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do tradycyjnych komputerów nie mają one budowy modułowej. Tym samym w ich przypadku nie da się dowolnie podmieniać podzespołów. Jest jednak pewien wyjątek, a mianowicie – dysk twardy. Odpowiada on za prędkość i płynność działania danego sprzętu. Pozwala także na bezpieczne przechowywanie danych i aplikacji. Właściwie dobrany zapewni Ci zatem odpowiednią przestrzeń oraz sprawi, że działanie urządzenia będzie o wiele sprawniejsze.

Bardzo popularnym wyborem wśród użytkowników jest dysk HDD – i to pomimo dynamicznego postępu technologicznego. Wszystko dzięki niskim kosztom produkcji tego podzespołu, które przekładają się na jego atrakcyjną cenę. Na stan ten wpływa również zróżnicowanie w zakresie pojemności, które pozwalają na to, aby bez przeszkód zainstalować niezbędne programy.

Niemniej warto poświęcić chwilę, aby dopasować jego parametry do swoich potrzeb – zwłaszcza że zapełniony dysk HDD działa dużo wolniej. Dysk odpowiada również za bezpieczeństwo przechowywanych przez Ciebie danych.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując dysk do laptopa?

Wybierając dysk do komputera, większość osób ma dylemat co do jego rodzaju. W końcu na rynku dostępne są również bardzo szybkie dyski SSD. Należy jednak wiedzieć, że nie są one w stanie zapewnić tak dużej pojemności, jak HDD. Właśnie dlatego te drugie są znakomitym wyborem dla użytkowników, którzy potrzebują dużej ilości miejsca na dane.

Czy jednak liczy się tylko wolna przestrzeń? Wbrew pozorom nie. Jest ona oczywiście bardzo ważna, lecz warto zwrócić także uwagę na szereg innych kwestii, takich jak np. przepustowość czy też marka.

Jaki dysk HDD wybrać do laptopa?

Jaki dysk HDD wybrać zatem do laptopa? Nasza odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od Twoich preferencji oraz potrzeb.

W przypadku graczy bardzo istotna jest pojemność dysku. Wiele osób celuje więc w model o przestrzeni 4 TB. Należy jednak uwzględnić również prędkość podzespołu. W końcu to właśnie ona przekłada się na sprawne działanie laptopa. Im wyższa przepustowość, tym więcej danych będzie można przetworzyć w określonym czasie. Warto więc zwrócić uwagę na parametr RPM. Wyraża on liczbę obrotów na minutę, co jest ściśle związane z działaniem dysku HDD. Najczęściej wybieraną wartością jest 5400 i 7200. W związku z tym bezpieczniej jest postawić na optymalne rozwiązanie, czyli dysk o pojemności 1 TB zapewniający jednocześnie sprawne działanie urządzenia.

Jeśli jednak pojemność dysku nie jest dla Ciebie ważna, to wybierz mniej pojemny dysk o lepszej przepustowości. To samo tyczy się sytuacji, kiedy dysk HDD ma być jedynie dodatkiem do dysku SSD.

Parametry techniczne to jednak nie wszystko. Ważna jest też kompatybilność produktu z danym modelem laptopa. Musi on mieć odpowiednie wymiary, a jego interfejs musi być zgodny z płytą główną. Koniecznie zwróć także uwagę na producenta, stawiając wyłącznie na renomowane marki. Jest to gwarancja, że otrzymasz solidny i wytrzymały dysk. Znacznie zmniejsza to ryzyko utracenia cennych danych.

Jak więc widzisz, dobór dysku HDD nie jest łatwy. Jeżeli się za nim rozglądasz, to zajrzyj do naszego e-sklepu. W asortymencie znajdziesz różne rodzaje dysków HDD, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Jeśli nie masz w tym doświadczenia, skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszej wiedzy. Pomożemy Ci w doborze odpowiedniego podzespołu, a w razie potrzeby także go dla Ciebie wymienimy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl