infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Laptop czy komputer – który sprzęt wybrać? Podpowiadamy!

Kiedyś komputery stacjonarne cieszyły się bardzo dużą popularnością. Z czasem jednak zostały w dużej mierze wyparte przez laptopy. Była to bowiem wygodniejsza i bardziej praktyczna opcja. Dzięki lekkości i poręczności można było zabrać ze sobą takie urządzenie wszędzie – czy to w podróż, czy do pracy w pociągu. Oba rodzaje sprzętu rządzą się swoimi prawami i mają swoje wady oraz zalety. Co zatem wybrać – laptop czy komputer? Nasz dzisiejszy tekst pomoże Ci podjąć decyzję!

Zalety i wady komputerów stacjonarnych

Odpowiadając na pytanie o to, czy wybrać laptop, czy komputer, warto wspomnieć o zaletach i wadach obu rozwiązań. Zacznijmy od komputerów stacjonarnych. Niewątpliwą zaletą jest tu duża, nieograniczona możliwość do rozbudowy i unowocześnienia komputera. Charakteryzuje go także wysoka wydajność oraz dostępność gniazd do podłączania urządzeń peryferyjnych. Dzięki komputerowi stacjonarnemu praca jest ergonomiczna – ze względu na zawartość dodatkowych akcesoriów, takich jak monitor, klawiatura i mysz. Do tego ceny takiego sprzętu, na tle laptopów, wypadają dość korzystnie. Czy komputer ten w takim razie posiada jakiekolwiek wady? Najpowszechniejszą wadą jest brak mobilności, nie ma opcji zabrania go gdziekolwiek ze sobą. Zajmuje także dość sporo miejsca i często jest wyposażony w całe mnóstwo kabli, w których można łatwo się pogubić.

Zalety i wady laptopów

Jedną z ważniejszych zalet jest pełna mobilność. Laptopa możesz zabrać nawet na drugi koniec świata. W każdym, dowolnym zakątku możesz pracować, oglądać seriale albo robić zakupy online. Wszystko to za sprawą lekkości i kompaktowości. Do tego laptopy są dość cichymi sprzętami, więc w żaden sposób nie przeszkadzają w pracy i nie rozpraszają. Nie musisz także zabierać do laptopa żadnych dodatkowych części, ponieważ wyświetlacz, klawiatura i dotykowy zamiennik myszki są integralną częścią obudowy. Laptopy są przedstawiane głównie w samych superlatywach, czy możesz spodziewać się zatem jakichś wad? Niestety, wszystko ma zarówno mocne, jak i słabe strony. W tym przypadku do tych drugich należy przede wszystkim cena. Przewyższa ona często komputery stacjonarne w dość dużym stopniu. Serwis jest również kosztowny, do tego jeszcze do najłatwiejszych nie należy. Możliwości ulepszania sprzętu są znikome. Laptop wymaga też częstego dbania o niego – np. czyszczenia jego wnętrza ze względu na podatność układu chłodzenia na zabrudzenia.

Który sprzęt wybrać – laptop czy komputer?

Komputer stacjonarny przyda się, gdy użytkujesz go tylko w domu. Możesz go do woli rozbudowywać i unowocześniać. Do tego jest to sprzęt ergonomiczny oraz posiada przystępną cenę. Laptop z kolei sprawdzi się u osób podróżujących lub ogólnie przebywających dużo poza domem. Wadą jest tu głównie cena, jednak wygoda, mobilność oraz komfort pracy na wysokim poziomie zdecydowanie to wynagradzają.

Jak widzisz, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy wybrać laptop, czy komputer. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli rozważasz zakup nowego sprzętu, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór solidnych, poleasingowych laptopów i komputerów w naprawdę atrakcyjnych cenach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl