W Twoim laptopie przestała działać klawiatura? To dosyć frustrująca niespodzianka, która może nawet zupełnie uniemożliwić Ci dalsze korzystanie ze sprzętu. W praktyce problem ten może mieć różne przyczyny, zarówno mniej, jak i bardziej poważne. Jak go zatem rozwiązać? Podpowiadamy w naszym artykule. Omawiamy w nim, jakie działania warto podjąć, gdy nie działa klawiatura w laptopie.
Klawiatura w laptopie nie działa – jakie mogą być przyczyny?
Niedziałająca klawiatura w laptopie to problem, który może mieć bardzo różne przyczyny. Warto mieć świadomość tego, że wbrew pozorom nie zawsze muszą być one poważne. W wielu przypadkach jesteś w stanie poradzić sobie z tą sytuacją samodzielnie, choć niekiedy lepiej nie zwlekać i skorzystać z pomocy serwisu. Co może być zatem przyczyną tego, że nie działa klawiatura w laptopie? Poniżej omówimy sobie kilka najczęściej odpowiadających za ten stan rzeczy czynników.
Włączona przypadkowo blokada klawiatury
Choć nie wszyscy mają tego świadomość, klawiaturę można na różne sposoby zablokować poprzez wciśnięcie określonej kombinacji klawiszy. Czasami może się więc zdarzyć, że taka właśnie kombinacja została wprowadzona przypadkowo i właśnie to odpowiada za problem z działaniem klawiatury.
Aby wykluczyć tę przyczynę, spróbuj wcisnąć na klawiaturze takie kombinacje jak:
– Fn + F12
– Shift Fn + NumLock
– Win + L
– Ctrl + Alt + L
Jeśli blokada klawiatury została przypadkiem wprowadzona, to być może uda się ją w ten sposób cofnąć.
W niektórych laptopach może znajdować się też dedykowany przycisk blokady klawiatury Lock. Jeśli znajduje się on w Twoim komputerze, to warto sprawdzić, czy aby na pewno nie został wciśnięty.
Niewidoczne na pierwszy rzut oka zabrudzenia
Laptopy często mają kontakt z różnego rodzaju zabrudzeniami, szczególnie gdy towarzyszą nam podczas jedzenia czy pracy w terenie. Niekiedy zdarza się więc, że klawiatura w laptopie szwankuje z tego właśnie powodu. Dotyczy to szczególnie sytuacji, w której nie działają poszczególne klawisze. Warto więc wyczyścić przestrzenie między klawiszami i zwrócić uwagę na to, czy nic ich mechanicznie nie blokuje.
Zalanie klawiatury w laptopie
Zalanie klawiatury w laptopie może okazać się fatalne w skutkach, dlatego kluczowa jest natychmiastowa reakcja. W takim przypadku w pierwszej kolejności wyłącz laptopa i odłącz go od zasilania. Jeśli to możliwe, wyjmij też baterię. Następnie ustaw go do góry nogami w taki sposób, aby uniemożliwić cieczy wnikanie w głąb urządzenia. Poczekaj, aż laptop wyschnie, a jeśli okaże się, że klawiatura nie działa, skorzystaj z pomocy serwisu.
Uszkodzenia mechaniczne
Jeśli laptop spadł bądź też uległ innemu wypadkowi, to za awarię klawiatury mogą odpowiadać jakieś uszkodzenia. W takiej sytuacji najlepiej oddać komputer do serwisu na diagnostykę, aby dowiedzieć się, co dokładnie mu dolega.
Problem ze sterownikami
Brak sterowników lub ich błędy także mogą powodować problemy z działaniem klawiatury. To dosyć rzadka sytuacja, która może jednak wystąpić, np. po aktualizacji systemu Windows. Warto więc sprawdzić działanie sterowników za pomocą Menedżera Urządzeń i w razie potrzeby przeprowadzić ich aktualizację lub reinstalację.
Błędy i awarie systemu
Za problemy z działaniem klawiatury w laptopie mogą odpowiadać też błędy oprogramowania. Jeśli problem pojawił się po wprowadzeniu zmian, np. wykonaniu aktualizacji, to w miarę możliwości warto wrócić do punktu, w którym klawiatura działała jak należy.
Co zrobić, gdy klawiatura w laptopie nadal nie działa?
Wymienione wyżej wskazówki nie pomogły? A może laptop uległ uszkodzeniu? W takim przypadku zapewne nie obędzie się bez pomocy serwisu. W Catom możemy wykonać dla Ciebie bezpłatną diagnostykę wraz z wyceną usunięcia awarii. Dzięki temu koszty Cię nie zaskoczą i dowiesz się, czy naprawa laptopa jest opłacalna.
Czy da się korzystać z laptopa, w którym nie działa klawiatura?
Awaria klawiatury w laptopie zaskoczyła Cię w najmniej odpowiednim momencie? W takim razie musisz wiedzieć, że niekiedy wizytę w serwisie da się nieco odłożyć w czasie. Aby to zrobić, możesz spróbować skorzystać z klawiatury zewnętrznej bądź ekranowej. Nie jest to oczywiście rozwiązanie idealne, ale są sytuacje, w których może okazać się naprawdę zbawienne.