infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jak nałożyć pastę na procesor? Prosta metoda dla pasjonatów komputerowych

Pasta termiczna to niezbędna składowa solidnie działającego procesora. Jeśli choć trochę znasz się na składaniu komputerów, wiesz, że bez dobrej aplikacji tego materiału termoprzewodzącego za wiele nie zdziałasz. To jednak nie jedyne miejsce, w którym przyda Ci się wiedza o nakładaniu pasty na procesor. Substancja ta znajduje zastosowanie również w zaawansowanym technicznie chłodzeniu cieczą! Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się jak efektywnie nałożyć pastę na procesor. 

Po co nakładać pastę na procesor? 

Trudno o dobrą pracę procesora, jeśli ten podpieka się od drugiej strony. By pomóc metalowej podstawie układu chłodzącego w wymianie ciepła, należy połączyć go z rozpraszaczem IHS właśnie za pomocą materiału termoprzewodzącego. Ten wypełni tworzące się szczeliny powietrzne i sprawi, że Twój układ chłodzący będzie wykonywać swoje zadanie celująco. A dzięki temu sam procesor zapewni Ci optymalną wydajność. 

Odpowiednie przygotowania do nałożenia pasty na procesor

Zanim rozpoczniesz proces nakładania pasty dowiedz się, czy Twój układ chłodzący w ogóle jej potrzebuje. Sprawdź spód płyty podstawy układu chłodzącego. Jeśli znajdziesz tam srebrną pastę, nie będziesz musiał dodawać jej podczas montażu. Nim dowiesz się, jak nałożyć pastę na procesor, pamiętaj o dokładnym wyczyszczeniu procesora z tej starej. Pomoże Ci w tym alkohol izopropylowy i zwykła ściereczka z mikrofibry. Przed aplikacją koniecznie osusz procesor. Ostatnia rzecz, zanim przejdziemy do sedna - praca z pastą termiczną wymaga precyzji i odpowiedniego tempa. Upewnij się więc, że masz dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi przed rozpoczęciem tego procesu.

Jak nałożyć pastę na procesor? 

Polecamy wykonywać całą czynność w ochronnych rękawiczkach, by nie pobrudzić palcami komponentów komputera. Najpierw nałóż i rozprowadź pastę termiczną na środku rozpraszacza ciepła. Uważaj, by nie zaaplikować jej zbyt dużo. Wystarczy ilość równa ziarnku ryżu. Następnie przystąp do montażu układu chłodzącego. Przyciśnij układ chłodzący do procesora i utrzymuj nacisk, aż do momentu równomiernego rozprowadzenia się pasty cieplnej. Teraz tylko wystarczy dokręcić śruby, ale uwaga - tu też jest haczyk! By poziom rozłożonej pasty pozostał równy, przykręcaj śruby po trochu i powoli, zmieniając kolejność w trakcie dokręcania. I już wiesz, jak nałożyć pastę na procesor.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl