Przestarzały BIOS może stać się przyczyną kilku uporczywych błędów sprzętowych. Konieczność jego aktualizacji najczęściej pojawia się przy wymianie poszczególnych podzespołów komputera. Wbrew pozorom czynność ta wcale nie musi być trudna! Jak zaktualizować BIOS i kiedy warto to zrobić? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć, by uporać się z tym wyzwaniem!
Kiedy warto zaktualizować BIOS?
BIOS pośredniczy między sprzętem a systemem operacyjnym. Jego niepoprawne działanie najczęściej obserwowane jest wtedy, gdy mimo prawidłowej instalacji podzespołu, urządzenie go nie widzi. Taka sytuacja zazwyczaj związana jest z tym, że stara wersja BIOSu nie potrafi zidentyfikować nowych części. Aktualizacja może okazać się pomocna również wtedy, gdy chcesz zwiększyć stabilność i wydajność systemu lub poprawić jego zdolność do prawidłowego naprawiania błędów. Jak zaktualizować BIOS, by uzyskać taki efekt i usunąć problemy sprzętowe?
Jak zaktualizować BIOS?
Choć aktualizacja BIOSu nie jest bardzo skomplikowana, to pamiętaj, że w trakcie jej wykonywania warto zachować ostrożność. Jak przeprowadzić ten proces, by uniknąć przykrych niespodzianek?
1. Zweryfikuj płytę główną
Do aktualizacji BIOSu będzie potrzebny Ci dokładny model i wersja płyty głównej. Znajdziesz go w instrukcji lub na samej płycie. Możesz skorzystać też z darmowych aplikacji, które pomogą Ci ustalić tę informację, np. CPU-Z.
2. Pobierz nowy BIOS
Najnowszą aktualizację BIOS-u znajdziesz zazwyczaj na stronie producenta płyty głównej. Najszybciej zrobisz to poprzez wyszukanie na frazy „nazwa płyty + BIOS update”. Możesz skorzystać również z zakładki Wsparcie (lub Support).
3. Zrób kopię zapasową
Aktualizacja BIOSu nie powinna zagrażać Twoim plikom, jednak warto je skopiować na wypadek ewentualnej awarii.
4. Sprawdź zalecenia producenta
Przed aktualizacją BIOSu warto sprawdzić, czy na stronie producenta płyty głównej nie ma szczegółowej instrukcji do wykonania tego procesu.
5. Jak zaktualizować BIOS z poziomu systemu Windows?
Aktualizację BIOSu często możesz wykonać z poziomu systemu. Zrobisz to za pomocą gotowego pliku wykonywalnego. W takim przypadku wystarczy, że zastosujesz się do kolejnych, wyświetlanych na ekranie instrukcji.
6. Aktualizacja BIOSu z pendrive’a
W niektórych przypadkach producenci oferują pliki, które należy umieścić na pendrive’ie i uruchomić z USB podczas włączania komputera. Ten sposób aktualizacji BIOSu jest nieco bardziej skomplikowany, dlatego warto zapoznać się z jego szczegółową instrukcją. Uruchom komputer z nośnikiem, a następnie wejdź w ustawienia BIOSu. W przypadku popularnych płyt GIGABYTE wystarczy, że skorzystasz z kreatora Q-Flash, który przeprowadzi Cię przez instalację aktualizacji.
Aktualizacja BIOSu – o czym pamiętać?
Przed wykonaniem aktualizacji BIOSu sprawdź, czy komputer jest wystarczająco naładowany lub podłączony do prądu. To ważne, ponieważ nagła utrata zasilania w trakcie procesu może doprowadzić do błędów w procedurze i uszkodzenia płyty głównej.