infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jak przetestować kartę graficzną? Podpowiadamy!

Karta graficzna to jeden z najważniejszych podzespołów komputera. Dzięki niej możesz korzystać ze sprzętu w takiej formie, jaką znasz. W innym wypadku jakość Twojej grafiki przypominałaby tę z lat 90-tych ubiegłego stulecia. Planujesz zakup nowej gry PC lub programu, charakteryzującego się szczególnymi wymaganiami graficznymi? Koniecznie sprawdź, jak przetestować kartę graficzną w Twoim komputerze i zyskaj pewność, że praca i rozrywka odtąd będą płynne!

Karta graficzna, czyli źródło obrazu na komputerze

Dużo się o niej słyszy, jednak niewielu wie, czym jest w praktyce. Karta graficzna, bo o niej mowa, przede wszystkim jest odpowiedzialna za to, co widzisz na ekranie komputera, a więc - za obraz. Co więcej, ma za zadanie wspomagać komputer w prawidłowej i wydajnej pracy, zwłaszcza przy odczytywaniu tych plików, które mają wyświetlić grafikę doskonałej jakości.

Wybór odpowiedniej karty graficznej do pracy lub niektórych nowoczesnych gier i programów graficznych jest zatem kluczowy. Szczególnie zwracają na to uwagę fotografowie, osoby montujące wideo w odpowiednich programach, specjaliści od IT, informatycy, a także gracze komputerowi. Dzięki dobrej karcie graficznej jesteś w stanie otworzyć coraz bardziej zaawansowane technologicznie programy i gry, na komputerze lub laptopie.

Jak sprawdzić kartę graficzną w swoim systemie Windows?

Nie każdy musi znać się na komputerach i grafice i wiedzieć jaki rodzaj karty graficznej znajduje się w użytkowanym sprzęcie. Chcesz wiedzieć, jak sprawdzić kartę graficzną, odpowiadająca za obraz w laptopie lub komputerze stacjonarnym? Mamy dobrą wiadomość - jesteś w stanie zrobić to samodzielnie! W jaki sposób? Poniżej znajdziesz krótką instrukcję, krok po kroku.

- Z pozycji pulpitu wejdź w folder “mój komputer”. Gdy go otworzysz, w miejscu, w którym nie ma żadnego pliku, kliknij prawym przyciskiem myszy i rozwiń menu.

- Z menu wybierz opcję “właściwości”. Następnie po lewej stronie znajdziesz zakładkę “menadżer urządzeń”. Kiedy klikniesz, otworzy się osobne okno z wykazem wszystkich podzespołów składających się na komputer. Na liście znajdź “karty graficzne” i kliknij dwukrotnie, aby wyświetlić właściwości Twojej karty graficznej.

- W ostatnim okienku znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Będą to podstawowe dane i specyfikacja karty graficznej - nazwa, producent, a także numer i wersja aktualnego sterownika. Jeśli sterownik wymaga aktualizacji, warto to przy tej okazji zrobić, by usprawnić jego funkcjonowanie.

Przetestuj kartę graficzną za pomocą dedykowanego programu

Jeśli Twój komputer coraz częściej się przegrzewa, chodzi coraz głośniej i coraz dłużej ładuje programy, które wymagają wsparcia obrazu, przetestuj swoją kartę graficzną. Skontroluj jej parametry za pomocą dedykowanego programu.

W internecie znajdziesz darmowe aplikacje, które wspierają najbardziej popularne karty graficzne i pozwalając na ich przetestowanie. Wystarczy, że w wyszukiwarce Google wpiszesz: “test karty graficznej program”. Program testujący będzie odpowiednio monitorował kartę - sprawdzi temperaturę akceleratora, obroty wentylatora, taktowania procesora graficznego wraz z pamięcią wideo i wydajność karty graficznej.

Jeżeli w raporcie testu pojawią się problemy, musisz jak najszybciej im zaradzić. W przypadku przegrzewania się, należy sprawdzić stan chłodzenia. Może się także okazać, że wydajność karty stanowi główną przyczynę kłopotów.

W celu naprawy karty graficznej, możesz oddać ją do serwisu lub próbować samodzielnie wzmocnić chłodzenie. Jednak w niektórych przypadkach znacznie bardziej opłaca się wymiana karty graficznej na nową, charakteryzującą się zdecydowanie lepszymi parametrami. Dzięki temu znikną wszystkie problemy, a Ty będziesz mógł otwierać na swoim komputerze nawet najbardziej skomplikowane programy, takie, które wymagają profesjonalnego wsparcia graficznego.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nowej karty graficznej?

Jeśli po przetestowaniu karty graficznej zdecydujesz się na zakup nowej, powinieneś wiedzieć, czym się sugerować podczas wyboru.

W pierwszej kolejności upewnij się, że karta graficzna jest kompatybilna z inymi podzespołami komputera - procesorem oraz płytą główną. Jeśli tego nie zrobisz, może nie działać w pełni prawidłowo i nie wykorzystasz jej potencjału.

Parametrami, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jest wielkość pamięci VRAM, a im jej więcej, tym lepiej. Ponadto, istotna jest także wysoka rozdzielczość, złącza typu DVI, HDMI i DisplayPort, odpowiednie taktowanie rdzenia oraz pamięci, wydajny system chłodzenia i wysoka moc zasilacza.

Jeśli poszukujesz specjalistycznych i sprawdzonych kart graficznych do swojego komputera, koniecznie sprawdź te, które znajdują się w naszym sklepie internetowym. Wchodzą w menu, wybierz zakładkę “podzespoły komputerowe”, a następnie “karty graficzne”. Znajdziesz tam wszystko to, czego potrzebujesz. Dzięki nowej karcie możesz poprawić wydajność Twojego komputera, grać w najnowsze gry i otwierać programy, które szybko i sprawnie zmontują Twoje filmy wideo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl