infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jak sformatować laptopa, żeby usunąć z niego dane?

Formatowanie dysku to skuteczny sposób na wyczyszczenie sprzętu z informacji, jakie są na nim wpisane. Pytanie, jak sformatować laptopa zadaje sobie także każdy, kto chce sprzedać lub kupić urządzenie tego typu. Tym samym likwiduje się swoje dokumenty lub też ma pewność, że nie otrzymuje w prezencie cudzych. W jaki sposób formatuje się laptopa?

Wielkie sprzątanie

Przygotowując laptopa do ponownego zapisywania informacji, warto rozstać się z tymi, które są już w jego pamięci. Formatowanie chroni zawartość dysku przez osobami niepowołanymi. To ważne działanie zwłaszcza w sytuacji likwidowania konkretnego działu lub też całej firmy. Bywa, że sprzęt, jaki był na jej wyposażeniu, jest okazyjnie sprzedawany. Część osób uważa, że usuwane pliki wystarczy wrzucić do kosza. Jednak tak potraktowane informacje łatwo odzyskać, nawet przy pomocy darmowych programów. Jak sformatować laptopa, który jest sprzętem używanym? Najczęstszym krokiem jest wybranie się ze sprzętem do informatyka. Podpowie, jakie kroki należy wykonać przed pozbyciem się plików.

Pomoc specjalistyczna w sklepie komputerowym

Nie każdy kupuje nowy sprzęt komputerowy. Sporym zainteresowaniem cieszą się na przykład laptopy poleasingowe. Można je nabyć w sklepie Catom. Oferta obejmuje topowe marki, którym warto podarować drugie życie. Jak sformatować laptopa zakupionego tą drogą? Pracownicy sklepu poza sprzedażą komputerów poleasingowych oferują także usługi, związane z rozbudową sprzętu, powiększeniem pamięci lub zmianą systemu operacyjnego. Doskonale znają parametry marek, które są w sprzedaży, dlatego ryzyko popełnienia błędu praktycznie nie istnieje. W ten sposób można nabyć bezpieczne urządzenie do pracy, nauki czy użytkowania w domu.

Jak sformatować laptopa przez aplikacje?

Istnieją także różne specjalistyczne aplikacje, po jakie można sięgnąć. Pozwalają na permanentne usuwanie danych. Niektóre z nich napiszą lub usuną dane, inne dodatkowo pozwolą na zmianę rodzaju partycji, zmianę litery lub inne czynności. Możliwe jest również formatowanie komputera poprzez trwałe wymazanie całej partycji. Niczego się wtedy nie kasuje, ale wymazuje całość od razu, zyskując niezajęte miejsce na dysku twardym. Warto pamiętać, że zaawansowane działania są bardzo skuteczne, odzyskanie danych po sformatowaniu nie będzie już możliwe. To dlatego przed wielkimi porządkami na dysku należy się upewnić, czy wszystkie ważne pliki zostały wcześniej skopiowane na dyski zewnętrzne.

Jednym z wielu błędów, jakie popełniają użytkownicy komputera, jest traktowanie formatowania jako sposobu na poprawę prędkości pracy dysków. Przy takim założeniu należy jednak wykonać defragmentację.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl