infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jak skutecznie wyczyścić dysk twardy i zwolnić miejsce na komputerze? Podpowiadamy

Posiadanie wolnego miejsca na dysku twardym to podstawa płynnego działania komputera. Niestety z czasem dostępna przestrzeń zaczyna się kurczyć, co może powodować problemy z wydajnością i działaniem systemu. W przygotowanym przez nas artykule pokażemy Ci więc, jak skutecznie wyczyścić dysk twardy i zwolnić cenne miejsce. Podpowiemy Ci również, co warto usunąć oraz jak całkowicie wyzerować dysk, gdy jest to konieczne.

Co znajduje się na twardym dysku?

Dysk twardy to sprzęt stanowiący jeden z nośników danych, służących do ich przechowywania. Jego rola w funkcjonowaniu komputera jest więc znacząca. To właśnie na nim zapisują się bowiem wszystkie pliki i programy, przy czym każdy z nich ma swój określony rozmiar. W rezultacie dysk stopniowo zaczyna zapełniać się danymi, a z czasem ilość wolnego miejsca może być coraz mniejsza.

Warto jednak wiedzieć, że jego przestrzeń zajmowana jest nie tylko przez obsługiwane przez Ciebie oprogramowanie. Na dysku znajduje się także szereg niepotrzebnych elementów, takich jak:

– programy i aplikacje zainstalowane wraz z oprogramowaniem, z którego korzystasz,

– stare pliki systemowe, które służyły do poprzednich aktualizacji,

– pliki tymczasowe używane przez programy, jak np. pamięć podręczna przeglądarki,

– niechciane duplikaty plików,

– złośliwe oprogramowanie.

Warto regularnie się ich pozbywać, co pozytywnie przełoży się nie tylko na pojemność dysku, ale także działanie Twojego komputera.

Dlaczego warto czyścić twardy dysk?

Zapełniony dysk twardy może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, które znacznie obniżą funkcjonalność obsługiwanego przez Ciebie urządzenia. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko uniemożliwienia dodawania nowych programów i aplikacji. Za najbardziej irytujące uznaje się powolne działanie komputera, co może dotyczyć nawet prostych operacji. Zapełniony dysk sprawia również, że niemożliwa staje się płynna aktualizacja systemu.

To właśnie dlatego warto regularnie przeprowadzać jego czyszczenie. Dzięki temu usuniesz niepotrzebne elementy a tym samym:

– zmaksymalizujesz przestrzeń na dysku,

– zwiększysz wydajność komputera, który będzie działał szybciej i sprawniej,

– zapobiegniesz awarii sprzętu.

Należy także wspomnieć, że przechowywanie niepotrzebnych plików zagraża także Twojemu cyberbezpieczeństwu. Wszystko dlatego, że często zawierają one wrażliwe dane, które mogą być narażone na ataki. Z tego samego względu czyszczenie dysku zaleca się w szczególności wtedy, kiedy urządzenie ma trafić do kogoś innego bądź też ma zostać poddane recyklingowi.

Jak wyczyścić twardy dysk?

Wbrew pozorom czyszczenie dysku twardego nie polega jedynie na wyrzuceniu zbędnych plików do kosza. Znajdujące się w nim elementy zazwyczaj wciąż zajmują przestrzeń na dysku, a co więcej, nie zawsze znikają na dobre po jego opróżnieniu. To właśnie dlatego powstało wiele narzędzi umożliwiających skuteczne i dokładne wyczyszczenie pamięci masowej. Dzięki oferowanym przez nie funkcjom możliwe jest szybkie przeglądanie plików i usuwanie tylko tych niepotrzebnych. Niemniej, ważne jest, aby korzystać wyłącznie ze sprawdzonych i zaufanych programów. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest CCleaner.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że instalacja zewnętrznego oprogramowania nie jest w tym wypadku koniecznością. Moduł czyszczenia dysku w przypadku Windows znaleźć można także w systemie. Poniżej pokażemy Ci, jak w kilku krokach wyczyścić z jego pomocą twardy dysk Twojego komputera:

1. Otwórz zakładkę Start.

2. Wyszukaj i otwórz Oczyszczanie dysku.

3. Skorzystaj z rozwijanego menu Dyski i przejdź do dysku C.

4. Kliknij Wyczyść pliki systemowe.

5. Zaznacz pola, które chcesz usunąć np. tymczasowe pliki internetowe czy też kosz, a następnie kliknij Ok.

6. Kliknij opcję Usuń pliki.

Oczywiście, niektóre działania mogą się nieznacznie różnić w zależności od posiadanej przez Ciebie wersji systemu. Schemat powinien wyglądać jednak bardzo podobnie.

Jak wyzerować twardy dysk i kiedy warto to zrobić?

Czasami zwykłe wyczyszczenie dysku twardego komputera może okazać się niewystarczające. Proces umożliwia bowiem jedynie powierzchowne usunięcie danych. Oznacza to, że nadal można użyć narzędzia do odzyskiwania danych i przywrócić pliki do systemu.

To właśnie dlatego niekiedy koniecznością może okazać się wyczyszczenie twardego dysku do zera. Ma to miejsce w szczególności wtedy, kiedy urządzenie ma być przeznaczone do sprzedaży, bądź też masz zamiar zaprzestać z jego korzystania. Wymazanie dysku uniemożliwi ponowny odczyt danych oraz usunie wszelkie osobiste i wrażliwe informacje. Jak się do tego zabrać?

Tutaj ponownie możesz skorzystać ze wspomnianych wyżej opcji. Wystarczy jedynie wybrać odpowiedni przycisk, który może przyjąć postać Wymazywanie dysku, Zerowanie dysku itp. Pamiętaj jednak, aby wcześniej wykonać kopię zapasową dysku i przenieść ją na nowy komputer. Dzięki temu nie utracisz ważnych dla siebie plików.

Jak więc sam widzisz, warto od czasu do czasu wyczyścić twardy dysk. Jeśli nadal nie jesteś pewien, jak wykonać to prawidłowo, skorzystaj z usług naszego serwisu. Wszystkie niezbędne czynności wykonamy za Ciebie. W razie konieczności przystąpimy również do wymazania pamięci masowej bez obawy o utratę ważnych danych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl