infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jak sprawdzić IP komputera osobistego?

Każdy komputer posiada swój unikalny identyfikator w sieci. W praktyce oznacza to, że istnieje możliwość namierzenia urządzenia bez względu na to, gdzie aktualnie się znajduje. Jak sprawdzić IP swojego laptopa lub innego sprzętu stacjonarnego? Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe.

Dowód osobisty komputera

IP to skrót, pochodzący od angielskich słów Internet Protocol. Chodzi o protokół komunikacyjny, który dotyczy konkretnego egzemplarza sprzętu komputerowego. Potocznie mówi się o nim jako o dowodzie osobistym urządzenia. Protokół ten jest o tyle istotny, że zawiera zbiór reguł i kroków postępowania, jakie automatycznie wykonuje komputer w celu nawiązania łączności i wymiany danych. Jak sprawdzić IP, czyli adres oraz de facto lokalizację komputera? Wszystko zależy od tego, czy chodzi nam o adres sieci lokalnej, czy zewnętrzny, publiczny. Ten pierwszy identyfikuje urządzenie w sieci lokalnej, domowej lub firmowej. Drugi to adres, pod którym urządzenie jest widoczne na zewnątrz.

Jak sprawdzić IP komputera

Numer IP można sobie wyklikać. Wystarczy w pasku zadań, który znajduje się obok zegara poszukać ikonki monitora lub kresek karty WiFi. Przyciskając na nią prawym klawiszem myszy, należy wybrać opcję „Otwórz centrum sieci i udostępniania”. Pojawi się okienko, w którym trzeba wyszukać nazwy swojej sieci, a następnie kliknąć szczegóły. Taka opcja pozwala nie tylko na sprawdzenie IP, ale także kilku innych, ważnych parametrów, jak na przykład szybkość naszego połączenia LAN i WiFi, lub lokalny adres IP naszego routera. Dla Linuksa istnieje osobna instrukcja, do terminalu należy wpisać specjalną komendę. Pomocą w znalezieniu IP służą zawsze pracownicy sklepów z komputerami jak Catom.

Adres publiczny

Poszukiwacze adresu publicznego mają nieco trudniejsze zadanie. Przy podpięciu do routera, komputer ma tylko adres lokalny, który nie jest widoczny na zewnątrz. Przy podpięciu bezpośrednio do modemu dostarczonego przez dostawcę Internetu, adres IP jest do sprawdzenia dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku adresu lokalnego. Mając router, należy poznać jego adres, login oraz hasło, niezbędnych do logowania. Po zalogowaniu trzeba szukać informacji o przydzielonym adresie WAN, która jest dostępna na głównej stronie. Bywa jednak, że dostawcy, jak sieć kablowa, rezygnują z przydzielania swoim klientom zewnętrznego adresu. Warto porównać to, co podaje router z informacją, dostępną po zalogowaniu.

Publiczny adres IP współcześnie nie jest zbyt potrzebny użytkownikom sieci. Był on istotny jeszcze kilkanaście lat temu, zwłaszcza przy stawianiu własnego serwera.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl