infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jak szybko pisać na klawiaturze? 6 sposobów na oszczędzenie czasu przy komputerze

Umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze przydaje się każdemu. Skracamy czas, przeznaczony na wykonywanie biurowych obowiązków lub pisanie szkolnych prac. Jak szybko pisać na klawiaturze? Są na to sprawdzone sposoby. Poniżej przegląd kilku z nich.

Walka z czasem

Szybsze, a zwłaszcza bezwzrokowe pisanie sprawia, że łatwiej osiągamy zamierzony cel. Przy okazji nie frustrujemy się upływem czasu. Patrząc na klawiaturę, tracimy cenne sekundy, które zebrane razem tworzą w skali tygodnia nawet kilka godzin. Jak je zaoszczędzić?

1. Pisanie własnego imienia i nazwiska bez patrzenia na litery to dobry początek, ponieważ to wyrazy znane nam od lat. Warto powtarzać zadanie tak długo, aż będziemy to robić jak najszybciej i najlepiej bez patrzenia na klawiaturę. Pierwszy sukces da nam impuls do dalszej nauki.

2. Pisanie przemyśleń może być kontynuacją naszego wyzwania. Na początku nie ma sensu zastanawiać się, jak szybko pisać na klawiaturze czyiś tekst, ponieważ musimy go dodatkowo przeczytać. Spisywanie własnych myśli nie musi być od razu poprawne. Chodzi o ćwiczenie umiejętności przelewania tekstu z głowy do notatnika.

3. Przepisywanie dyktowanego tekstu to wstęp do szybkiego pisania cudzych tekstów. Idealnie, jeśli możemy liczyć na czyjąś pomoc przy dyktowaniu. Można jednocześnie ćwiczyć najwygodniejsze ułożenie dłoni na klawiaturze lub też próbować pisać bezwzrokowo, ale nie to jest priorytetem na tym etapie.

4. Zapamiętanie położenia liter na klawiaturze wydaje się żmudne, ale to klucz do sukcesu. Jak szybko pisać na klawiaturze? Najlepiej wiedząc, jaka litera znajduje się obok tej, którą wybieramy. To doskonały wstęp do pisania bezwzrokowego, które nie jest warunkiem koniecznym przy szybkim pisaniu.

5. Pisanie bezwzrokowe bywa efektem ćwiczeń sprawnego pisania. Zamiast patrzeć na klawiaturę, przyglądamy się od razu tekstowi, jaki pojawia się na ekranie. Warto powiększyć jego rozmiar, aby móc go łatwo odczytać. Na tym etapie widać jak na dłoni, ile czasu zajmuje nam szukanie odpowiedniego przyciski.

6. Ułożenie palców to finał naszej nauki szybkiego pisania. Najlepiej, gdy każda litera jest wciskana przez odpowiedni palec. Idealnym ułożeniem rąk jest trzymanie małego palca na literze A, a drugiego na literze L. Trudność pojawia się przy stawianiu znaków diakrytycznych. Z tego powodu nauka pewnych przyzwyczajeń w ustawianiu dłoni znacznie usprawnia pisanie.

Jak szybko pisać na klawiaturze? Przede wszystkim nie należy wypadać z rutyny. Tylko regularne pisanie utrwali nas w nowej umiejętności.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl