infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Jak szybko sprawdzić podzespoły komputera?

Czy można bez rozbierania komputera na części zobaczyć, co znajduje się w jego wnętrzu? Oczywiście. Wystarczy uruchomić jeden z programów diagnostycznych, który szybko i sprawnie sprawdzi, jakie i w jakim stanie są poszczególne podzespoły komputera. Takie badanie pokaże, ile pamięci RAM wykorzystujesz, czy Twoja karta graficzna daje jeszcze radę, a także jaka jest kondycja Twojego procesora.

Wiedza to podstawa

Często jest tak, że gdy kupujesz komputer, nie masz jeszcze sprecyzowanych konkretnych planów, co do jego wykorzystania. Oczywiście pewien zarys istnieje w Twojej głowie, lecz dopiero podczas pracy okazuje się, czego tak naprawdę potrzebujesz. W trakcie użytkowania może się okazać, że Twoja karta graficzna jest za słaba albo system operacyjny po prostu zamula, gdyż nie masz wystarczającej pamięci RAM do jego płynnej obsługi. Żeby przekonać się co kryje się pod obudową Twojej maszyny, nie musisz wcale rozkręcać obudowy i zaglądać do środka. Jak więc sprawdzisz podzespoły komputera?

Programy diagnostyczne

Kompatybilność poszczególnych części sprawdzisz za pomocą dedykowanych do tego programów. Ich całą listę znajdziesz w internecie, większość z nich to darmowe opcje, z których warto skorzystać. Komponenty takie jak procesor, karta graficzna, pamięć RAM, dyski HDD i SSD przeanalizujesz między innymi programem Speccy. Używając go poznasz szczegółowe informacje techniczne o swoich podzespołach oraz ich temperaturę w trakcie działania. Dane te przydadzą się zarówno Tobie, jak i specjalistom, którym udostępnisz swój sprzęt w przypadku awarii. Inne popularne programy, które pozwolą ci sprawdzić podzespoły komputera, niestety już nie tak wszechstronne to: CPU-Z, CrystalDiskInfo, OCCT. Pozwolą one przetestować stabilność poszczególnych komponentów. Warto wykonywać taką diagnostykę systematycznie, nie tylko w przypadku błędów, które pojawiają się podczas pracy. Dzięki temu masz szansę w porę zareagować i zmienić niektóre części składkowe komputera.

Uwaga, awaria

W trakcie korzystania z urządzenia możesz natknąć się na różnego rodzaju problemy, które wynikają z braku kompatybilności poszczególnych elementów. Używając wspomnianych wcześniej programów diagnostycznych, możesz szybko sprawdzić kondycję podzespołów komputera i zlokalizować przyczynę awarii. W efekcie może się okazać, że pewne części będzie trzeba wymienić, jednak na rynku istnieje duży wybór sklepów oferujących sprawne zamienniki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl