Przebywając w wirtualnym świecie, jesteśmy narażeni na wiele zagrożeń. Istnieje sporo programów i aplikacji, które wyglądają na przyjazne a okazują się być wirusami. Jak wyczyścić komputer z różnego typu programów szpiegowskich lub zwykłych, internetowych śmieci?
Higiena urządzeń elektronicznych
Nadmiar śmieci oraz zawirusowany komputer to problemy, z którymi konfrontujemy się zwykle wtedy, gdy już zaczynają szkodzić w sprawnym funkcjonowaniu urządzenia. Spowalniają jego pracę, utrudniają poszukiwania konkretnych plików lub, w najgorszym przypadku, niszczą zawartość komputera. Tymczasem pytanie, jak wyczyścić komputer powinno się zadawać sobie regularnie, podejmując adekwatne środki. Istnieją programy do porządkowania systemu Windows, które warto zainstalować. Już sam jeden CCleaner w kilka chwil udowodni, ile śmieci trzyma się na dysku, nawet o tym nie wiedząc. Są także bezpłatne programy antywirusowe. Warto z nich korzystać w ramach profilaktyki.
Jak wyczyścić komputer - skanowanie
Każde odbiegające od normy działanie komputera to znak, że powinno mu się poświecić więcej uwagi. W pierwszej kolejność warto przeskanować urządzenie. To pierwszy test, pokazujący realne zagrożenie. Istnieją bowiem trojany, wyglądające niegroźnie. Ich kliknięcie powoduje uruchomienie funkcji szpiegującej, której celem jest tropienie działań użytkownika. Bywa, że łapiąc takiego wirusa, zupełnie nieświadomie rozsyła się spam ze swojej skrzynki pocztowej. Do skanowania powinno się wybierać sprawdzony program antywirusowy. Można go nabyć w sklepie Catom, mając jednocześnie gwarancję licencji od wiodących producentów.
Gdy pakiet antywirusowy nie działa
Jak wyczyścić komputer bardziej zainfekowany? W takich przypadkach należy sięgnąć po programy, które wykrywają i niszczą niechciane pliki na dysku. W zależności od wybranego rozwiązania użytkownik może liczyć na raport, ułatwiający wybór, które pliki powinno się usunąć, a które zachować. Uporanie się z wirusami to ten moment, gdy można dodatkowo wyczyścić rejestr Windows. Ustawienia systemu operacyjnego z czasem mają tendencje do mnożenia się. W rejestrze można znaleźć nawet ślady programów, które już zostały odinstalowane. Wszystkie śmieci typu aplikacje P2P, elementy pakietu Office, WinRAR, Media Player czy Nero niepotrzebnie zakłócają pracę komputera.
Przeciętny użytkownik komputera spędza przed jego ekranem kilka godzin. To czas na efektywną pracę, naukę lub rozrywkę, ale jednocześnie ryzyko zainfekowania sprzętu. Z tego powodu warto poszukać programów do automatycznego usuwania trojanów i robaków.