Z resetowaniem komputera spotkał się niemal każdy użytkownik. Niestety nawet w najlepszych sprzętach zdarzają się błędy, które trudno rozwiązać innym sposobem. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od przyczyny problemu, sam reset można wykonać na kilka różnych sposobów. Jak zresetować komputer i czym różni się restart miękki od twardego? Sprawdź, co warto wiedzieć, gdy sprzęt odmówi współpracy!
Resetowanie komputera
Przez resetowanie zazwyczaj rozumie się przerwanie pracy urządzenia i jego ponowny rozruch. W elektronice taki zabieg umożliwia wyzerowanie pamięci RAM. Najczęściej wykonuje się go w sytuacji zawieszenia urządzenia i braku reakcji sprzętu na wydawane mu polecenia. Resetem nazywa się również wyczyszczenie ustawień elektroniki i przywrócenie ich do stanu fabrycznego. Jak zresetować komputer w sytuacji, w której przestanie z Tobą współpracować?
Reset komputera a Menedżer zadań
Jak zresetować komputer, jeśli kłopot polega na tym, że urządzenie odpowiada na komendy z dużym opóźnieniem? W przypadku sprzętów z systemem Windows (zarówno laptopów, jak i komputerów PC) pomocny może okazać się Menedżer zadań. To okienko, które uruchomisz, wciskając na klawiaturze kombinację CTRL+ALT+DEL. Korzystając z tej funkcji, możesz w prosty sposób zakończyć działanie otwartych programów i aplikacji.
Restart komputera a Eksplorator Windows
Dobrym sposobem na restart urządzenia może być przeładowanie powłoki graficznej systemu. Jak zresetować komputer tym sposobem? Na liście procesów Menedżera zadań znajdź Eksplorator Windows, rozwiń menu podręczne i kliknij „uruchom ponownie”.
Jak zresetować komputer, jeśli dalej nie współpracuje?
Jak zresetować komputer, jeśli powyższe czynności nie przyniosły pożądanego efektu? Wciśnij kombinacjęklawiszy CTRL+ALT+ DEL. Wybierz ikonę zasilania, znajdującą się w prawym dolnym rogu i kliknij „uruchom ponownie”.
Reset miękki a reset twardy
Restart wykonywany za pomocą komend, nazywany jest miękkim. Jak zresetować komputer restartem „twardym”? Polega on na odcięciu zasilania i wyczyszczeniu stanu układów elektronicznych. W stacjonarnych komputerach najczęściej wykonywany jest on za pomocą specjalnego przycisku „reset”. W przypadku laptopów zazwyczaj konieczne jest nieco dłuższe przytrzymanie przycisku uruchamiania komputera. Co, jeśli wspomniane elementy nie działają? Komputer stacjonarny możesz wyłączyć z gniazdka, natomiast w notebooku pomocne może okazać się wypięcie baterii.