infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Na ile starcza tusz do drukarki i kiedy należy go wymienić? Poznaj odpowiedź!

Sama drukarka to jeszcze nie wszystko. Aby zapewnić jej poprawne działanie, potrzebny jest również zakup i regularna wymiana odpowiednich materiałów eksploatacyjnych. Jak często powinna się ona odbywać? W przypadku papieru wyznacznikiem jest liczba dostępnych kartek. Na ile jednak starcza tusz do drukarki? Jest to pytanie, które pada dość często, dlatego też postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest na nie odpowiedź.

Na ile starcza tusz do drukarki?

Wydawać by się mogło, że to na ile starcza tusz do drukarki, zależy głównie od jego pojemności. Okazuje się jednak, że parametr ten nie ma większego znaczenia, gdyż bardziej liczy się wydajność danego wkładu. To właśnie ona świadczy o tym, ile stron można wydrukować za pomocą jednego kartridża. Zazwyczaj informacja ta zawarta jest na opakowaniu z wkładem. Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Deklarowana wartość obowiązuje bowiem przy 5% pokryciu stron. Dlatego też ostatecznie trudno wskazać, jaką ilość uda Ci się wydrukować, zanim wkład się skończy. Warto jednak wiedzieć, co wpływa na jego wydajność. W dalszej części artykułu wymienimy więc główne czynniki przekładające się na stan tuszu.

Co wpływa na wydajność tuszu?

Wydajność zastosowanego przez Ciebie tuszu to sprawa bardzo złożona. Zależy bowiem od wielu kwestii, w tym od:

pokrycia stron – mowa tutaj o stopniu ich zapełnienia;

sposobu druku – druk może odbywać się w sposób ciągły bądź jednorazowy (wydruk pojedynczej kartki). W tej drugiej sytuacji zużywa się więcej atramentu;

jakości wydruku – im wyższa, tym większe zużycie wkładu;

rodzaju wydruku – drukowanie zdjęć, grafik itp. zużywa więcej tuszu niż wydruk tekstu;

stanu technicznego urządzenia – podzespoły drukarki z czasem ulegają zużyciu. Może to wpływać na ilość pobieranego atramentu;

częstego wyłączania drukarki – niektóre urządzenia wyposażone są w funkcję automatycznego czyszczenia podczas włączania. W trakcie tego procesu dochodzi do zużywania wkładu.

Pod uwagę należy wziąć również problem zasychania wkładów. Dochodzi do niego wtedy, kiedy sprzęt nie jest użytkowany przez dłuższy czas. To właśnie dlatego zaleca się, aby korzystać z urządzenia co najmniej raz dziennie.

Tusze oryginalne i zamienniki – jak prezentuje się ich wydajność?

Zamienniki są zdecydowanie tańsze niż wkłady oryginalne. Stąd też wynika ich duża popularność. Nadal jednak panuje przekonanie, że ich wydajność jest o wiele niższa. Jak jest w rzeczywistości?

Wszystko zależy tak naprawdę od produktu, który zakupisz. Na rynku natrafić można bowiem na zamienniki lepszej i gorszej jakości. W tym drugim przypadku wydajność może rzeczywiście pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli jednak wybierzesz wkłady z pewnego źródła, to z pewnością szybko zauważysz, że ich wydajność znajduje się na tym samym poziomie, co w przypadku oryginalnych kartridżów. Ponieważ mamy tego świadomość, w naszym e-sklepie znajdziesz tylko i wyłącznie wysokiej jakości zamienniki. Zapoznaj się z naszą ofertą i dopasuj produkt do swojego modelu drukarki.

Kiedy należy wymienić pojemnik z tuszem?

Nie ma dokładnych danych dotyczących tego, jak często należy wymieniać wkład w drukarce. Wszystko zależy tak naprawdę od częstotliwości drukowania i tego, o czym wspominaliśmy wyżej. Niemniej powinno się to robić regularnie, niezwłocznie po tym, gdy na ekranie urządzenia wyświetli się komunikat o niskim poziomie tuszu. Nie warto też ignorować braku jednego koloru. Może to wpłynąć na jakość wydruku i intensywność barw.

Wymiana tuszu powinna odbywać się również cyklicznie. Jak już wiesz, po dłuższym czasie nieużywania może dojść do jego zaschnięcia. To z kolei często prowadzi do zatkania dysz i uszkodzenia innych części urządzenia. Nie polecamy tak ryzykować. Korzystniej jest co jakiś czas wymienić wkład na nowy – nawet wtedy, kiedy nie jest on jeszcze do końca zużyty. Zwróć także uwagę na termin przydatności produktu. Po jego upływie kartridże mogą przestać działać lub oferować gorsze wydruki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl