infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Układ klawiatury – co warto o nim wiedzieć, by pracować szybciej i wygodniej?

Choć zapewne zazwyczaj nie zwracasz uwagi na układ klawiatury, ma on kluczowe znaczenie dla komfortu i efektywności korzystania z komputera. Niezależnie od tego, czy używasz go do pracy, czy rozrywki, warto zadbać o ergonomię klawiatury. Jak to zrobić? Wystarczy dopasować układ klawiszy do swoich potrzeb. W dzisiejszym artykule przedstawiamy dostępne opcje i podpowiadamy, jak dokonywać zmian, by praca z komputerem stała się wygodniejsza i szybsza. 

Czym jest układ klawiatury?

Układ klawiatury to sposób rozmieszczenia poszczególnych klawiszy na klawiaturze. Odpowiednio przemyślane rozłożenie pozwala zoptymalizować pracę, zapewniając wygodę i poprawiając efektywność. To właśnie dlatego istnieje wiele różnych układów klawiatury. Z tego samego powodu znaki nie są umieszczane w kolejności alfabetycznej. Projektując układ, uwzględnia się jego przeznaczenie. To pozwala zminimalizować czas potrzebny na pisanie i zwiększyć komfort użytkowania klawiatury.

Różne rodzaje układów klawiatury

Wraz z rozwojem komputeryzacji i cyfryzacji pojawiły się różnego rodzaju układy klawiatury. Zostały one dopasowane do konkretnych zadań wykonywanych na komputerze. Takie rozwiązanie zapewnia łatwiejszy dostęp do najczęściej używanych znaków oraz skrótów klawiszowych. Tym samym istotnie wpływa na wygodę i efektywność pracy. Oto kilka dostępnych opcji:

QWERTY

Jednym z najbardziej popularnych układów klawiatury jest QWERTY, który stosowany jest w większości laptopów i akcesoriów na całym świecie. W Polsce najczęściej korzysta się z tzw. układu klawiatury programisty. Zawiera on dodatkowo znaki diakrytyczne (ą, ś, ę, ć itp.). Aby wprowadzić te znaki, należy jednocześnie wcisnąć odpowiednią literę i klawisz funkcyjny Alt. 

QWERTZ

Układ QWERTZ dostosowany został do specyfiki języka niemieckiego. W porównaniu do standardowego układu QWERTY klawisze Y i Z zostały zamienione miejscami. Sam układ został rozszerzony o dodatkowe klawisze, takie jak  Ä i ß. QWERTZ stosowany jest w większości krajów Europy Środkowej, w tym także w Polsce, gdzie nazywany jest klawiaturą maszynistki.  

AZERTY

AZERTY to układ, z którego korzysta się głównie w krajach francuskojęzycznych. Przystosowany jest on jednak do większości krajów Europy kontynentalnej. W tym układzie klawiatury klawisze A i Q oraz Z i W zostały zamienione miejscami. Ponadto przyciski M i N przeniesione zostały w inne miejsca. 

Jak zmienić układ klawiatury na komputerze?

Czasami zdarza się, że podczas pisania zamiast litery Z na ekranie pojawia się Y lub klawiatura przestaje obsługiwać polskie znaki. Problem ten wynika z nieświadomej zmiany ustawień języka, która może zdarzyć się przy przypadkowym naciśnięciu określonej kombinacji klawiszy. Na szczęście, szybko możesz to naprawić! W jaki sposób?

Zmiana układu klawiatury jest bardzo prosta. Wystarczy jednocześnie wcisnąć klawisze funkcyjne Ctrl + Shift, aby przełączyć się na odpowiedni układ. Możesz także ręcznie edytować ustawienia. Kliknij Start i przejdź do ustawień. Następnie przejdź do zakładki Czas i język, aby edytować opcję języka i klawiatury. By przywrócić polskie znaki, wybierz opcję: język polski (programisty). To wszystko! Dzięki tym kilku krokom Twoja klawiatura znów będzie działać poprawnie! Jeśli jednak problem okaże się poważniejszy i nie będziesz mógł rozwiązać go samodzielnie, z chęcią Ci w tym pomożemy. Skontaktuj się z naszym serwisem i powierz swoje urządzenie naszym specjalistom. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl