infolinia: (32) 258 64 51, 600 412 585

Z czego składa się komputer? 8 elementów, które musisz znać!

Choć z komputerów korzysta dziś większość społeczeństwa, to dla wielu osób pozostają one swoistą zagadką. Mało kto jest w stanie wymienić elementy, które znajdują się pod obudową sprzętu. Z czego składa się komputer? Poznaj najważniejsze elementy i dowiedz się, za co są odpowiedzialne!

Dlaczego warto wiedzieć, z czego składa się komputer?

Wbrew pozorom wiedza o poszczególnych częściach i ich przeznaczeniu wcale nie musi służyć jedynie zaspokojeniu ciekawości. Dlaczego warto mieć ogólne pojęcie o tym, z czego składa się komputer? Dzięki temu szybciej wychwycisz ewentualne nieprawidłowości i niepokojące objawy w pracy sprzętu. Co więcej, ogólna wiedza o urządzeniu, ułatwi Ci dopasowanie komputera do Twoich potrzeb. Jest również niezbędna, jeśli zastanawiasz się nad usprawnieniem pracy sprzętu i wymianą jego poszczególnych elementów.

Z czego składa się komputer?

W składzie komputera znajdziesz następujące komponenty:

1. Płyta główna

Jeśli zastanawiasz się, który element w składzie komputera jest najważniejszy, to odpowiedź jest prosta – płyta główna. To właśnie do niej dopasowuje się kolejne podzespoły i to od jej formatu zależy, jakie części można zastosować.

2. Procesor, zwany sercem lub mózgiem urządzenia

Odpowiadając na pytanie, z czego składa się komputer, na drugim miejscu niewątpliwie warto wymienić procesor. To najważniejszy układ scalony, który czuwa nad koordynacją pracy całego urządzenia. Jego poszczególne warianty różnią się między sobą w zakresie mocy obliczeniowej, zapotrzebowania na energię, pamięci podręcznej, a także liczby rdzeni i wątków. To właśnie od procesora zależy wydajność komputera i jego zdolność do wykonywania wielu czynności jednocześnie.

3. Karta graficzna

W składzie komputera niebagatelną funkcję pełni również karta graficzna. To właśnie ona odpowiada za jakość obrazu. Karta graficzna może być niezależna, bądź zintegrowana z płytą główną lub procesorem. W komputerach do podstawowej pracy biurowej zazwyczaj stosuje się kartę zintegrowaną. W przypadku sprzętu do gier, projektowania lub odtwarzania multimediów lepiej sprawdzają się karty dedykowane.

4. Pamięć RAM

Kolejnym elementem, który wchodzi w skład komputera, jest pamięć RAM – zwana pamięcią podręczną. Jej pojemność ma kluczowe znaczenie dla wydajności całego sprzętu i jego zdolności do sprawnego wykonywania zaawansowanych operacji – obsługi gier czy renderowania plików.

5. Dysk

W składzie komputera znajdziesz również dysk HDD lub SSD. To element, który odpowiada za przechowywanie danych. Od jego rodzaju zależy tempo odczytu i zapisu danych, które możesz zaobserwować np. podczas uruchamiania systemu.

6. System chłodzenia

Analizując, z czego składa się komputer, warto wspomnieć również o systemie chłodzenia. To elementy odpowiedzialne za odprowadzanie ciepła z poszczególnych podzespołów. Ich działanie wpływa na wydajność sprzętu i ewentualne grzanie się obudowy.

7. Karta dźwiękowa

Choć karta dźwiękowa nie jest niezbędna w składzie komputera, to korzysta z niej większość użytkowników. Jej zadaniem jest rejestrowanie, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku.

8. Obudowa i zasilacz

Najlepiej kojarzone elementy, które wchodzą w skład komputera to obudowa i zasilacz. Obudowa chroni podzespoły i za pomocą otworów wentylacyjnych optymalizuje ich chłodzenie. Zasilacz dba o doprowadzanie do sprzętu odpowiedniej dawki mocy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl